Female doctor looking at  the spine X-Ray.

Bezpieczne badania RTG

Promienie X zostały odkryte przez Wilhelma Conrada Roentgena, który w roku 1901 za to właśnie odkrycie otrzymał  Nagrodę Nobla. Naukowiec, nieznane dotąd promieniowanie X, testował pierwotnie na swojej żonie, dla której zobaczenie szkieletu własnej dłoni było prawdziwym szokiem;)

Pan Roentgen zmienił nasze życie i zrobił krok milowy w diagnostyce naszego ciała. Dzięki niemu możemy badać bezinwazyjnie m.in. kości, klatki piersiowe oraz jamy brzuszne.

Badania z użyciem promieniowania Roentgenowskiego, nazwanego tak na cześć jego odkrywcy, na początku oczywiście nie były tak zaawansowane jak w tej chwili. Dla porównania dawka promieni potrzebna do wykonania jednego zdjęcia była 1500 razy większa niż teraz. Wykonanie zdjęcia zajmowało 90 min, a nie jak obecnie 21 milisekund.

Wielu pionierów radiologii przypłaciło swoją pracę poważnymi problemami zdrowotnymi takimi jak poparzenia, łysienie, problemy z oczami.

Na szczęście czasy, kiedy pacjent po wykonaniu zdjęcia RTG „świecił”, odeszły już do lamusa:) W chwili obecnej na rynku badań medycznych mamy do wyboru wiele pracowni rentgenowskich, które dysponują sprzętem różnej jakości. Jak wybrać tą właściwą, aby za małą dawką promieniowania, nie szła słaba jakość zdjęcia? Żeby wykonanie badania nie wiązało się z całodzienną krucjatą, staniem w kolejce i długim oczekiwaniem na wynik?

Czym powinniśmy sie kierować przy wyborze pracowni RTG?

1) Nowy sprzęt, cyfrowy, z możliwością nagrywania zdjęć na płycie CD

2) Obniżone dawki promieniowania, przy jednoznacznym zachowaniu wysokiej jakości uzyskiwanych obrazów diagnostycznych.

3) W przypadku konieczności wykonania zdjęcia całościowego kręgosłupa i kończyn dolnych aparat musi mieć funkcję wykonywania zdjęć tzw. stichingowych, co nie jest standardem.

Mieszkańcy Szczecina i  okolic, mają również  możliwość  wyboru pracowni RTG. Jedna z  nich mieści się przy ul. Mickiewicza 55 w Mediklinice.

Oprócz 3 wymienionych wyżej cech, cyfrowy aparat firmy Samsung XGEO GU60 obsługują doświadczeni technicy z wieloletnim doświadczeniem nabytym między innymi w szpitalach publicznych. Atutem placówki jest również możliwość wykonania badania bez rejestracji, bez kolejki, dosłownie w 15 minut. Klinika znajduje się w samym centrum miasta, tak więc dojazd nie jest skomplikowany, a bezpłatny parking na terenie placówki zapewnia wygodę kierowcom.

Poza badaniami, które są odpłatne, placówka ma podpisane umowy z wieloma szczecińskimi przychodniami, mającymi kontrakty z NFZ. Dlatego warto  zapytać swojego lekarza rodzinnego, jakie mamy możliwości wyboru pracowni.

Należy pamiętać, że badania RTG pomimo tego, że ich charakter przez ponad 100 lat uległ zmianie, nadal są związane z promieniowaniem, dlatego też, wykonywane są tylko na podstawie skierowania od lekarza POZ lub lekarza specjalisty.

 

Pracownia RTg w Mediklinice czynna:

pn-pt: 8:00-20:00 (przerwa 13:00-15:00)

tel: +48 914210831,  +48 667 989 848

email: recepcja@mediklinika.eu

text: Mediklinika, ul. Mickiewicza 55, Szczecin.

UDOSTĘPNIJ TEN WPIS

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.