Decyzja – chcemy psa

Decyzja – chcemy psa

Skąd go więc wziąć? Teoretycznie odpowiedź jest prosta. Psy są wszędzie. W praktyce wygląda to jednak bardziej zawile. Kupując nową pralkę siedzimy godzinami na internecie, przeglądając informacje o modelach.

Sprawdzamy sprzedawców i dokładnie czytamy umowy. Czemu wiec decyzja o psie często podejmowana jest pod wpływem impulsu i zakup dokonywany jest bez zastanowienia i sprawdzenia?

Skupmy się wiec nad tym jak dobrze wybrać .

Pytania, na które powinniśmy znać już odpowiedzi:

  1. Jaka grupa lub konkretna rasa nas interesuje?
  2. Czy poza aspektem wizualnym dany pies również odpowiada nam charakterologicznie? Wzorce ras wraz z ogólnym zarysem predyspozycji możemy znaleźć na stronie http://zkwp.pl/
  3. Czy pielęgnacja upodobanej przez nas rasy nie stanowi dla nas problemu? Np. opieka nad oczami , fałdkami, długim włosem czy ślinienie. Poznaj specyfikę danej rasy, ponieważ zaniedbanie tych aspektów może ciągnąć za sobą dalsze problemy.
  4. Czy aktywność fizyczna odpowiada aktywności naszej rodziny i trybowi życia? Często spotykam się z sytuacją, gdzie wynikłe problemy są skutkiem braku odpowiedniej ilości ruchu, a właściciel nie jest w stanie dać więcej. Wtedy następuje przysłowiowy szach- mat i dramat psa i rodziny.
  5. Czy szukamy szczeniaka, podrostka, czy psa dorosłego?
  6. Adopcja, czy renomowana hodowla?
  7. Czy specyfika danej rasy odpowiada nam pod każdym względem i to co niektórych jest zaletą dla nas stanowi wadę? Nie ukrywajmy, każda rasa je ma, pytanie: czy będziemy umieli iść na kompromis i je zaakceptować 😉
  8. Pies stanowi ostatni element układanki i w zasadzie nie ma większego znaczenia ponieważ „diabeł” tkwi w charakterze. Możemy trafić na opiekuńczego samca lub bardzo dominującą suczkę.

Jeśli wiec znamy odpowiedzi na powyższe pytania możemy przejść do ostatniego.

Skąd wiec pies? I tutaj pojawiają się w moim odczuciu tylko dwie opcje:

  1. Adopcja- schroniska, fundacje.
  2. Zakup psa w sprawdzonej hodowli . I tu pojawia się kłopot, ponieważ w dobie internetu oddzielenie ziarna od plew jest bardzo ciężkie. W każdym większym mieście istnieje oddział Związku Kynologicznego, do którego możemy się udać celem uzyskania informacji. Organizowane sekcje ras również otwierają wrota przed zainteresowanymi. Można spotkać się na nich z hodowcami wybranej rasy, poznać je bliżej, porozmawiać o ewentualnych wątpliwościach.

W wyborze odpowiedniej rasy, bądź szczeniaka może również pomóc specjalista w tej dziedzinie (behawiorysta, szkoleniowiec), który doradzi, pokieruje  i pomoże w wyborze odpowiedniego szczeniaka.

W następnym artykule poruszymy temat wyboru odpowiedniej hodowli i wyboru psa z adopcji.

Text: Joanna Misztela Centrum Kynologiczne Happy Dog

Przydatne linki:

http://zkwp.pl/   strona Oddziału Głównego Związku Kynologicznego w Polsce

http://szczecin.zkwp.pl/oddzialy.php?oddzial=szczecin  Oddział Szczecin