spond2

KIEDY DLA DZIECKA WKŁADKI ORTOPEDYCZNE?

KIEDY DLA DZIECKA WKŁADKI ORTOPEDYCZNE? JAK KSZTAŁTUJE SIĘ STOPA DZIECKA?
To częste pytania Rodziców. Wkładki dla Dzieci – jak na lekarstwo:) Szczególnie do 7-8 -go roku życia.

Temat wkładek ortopedycznych wzbudza wiele kontrowersji wśród lekarzy, fizjoterapeutów itp. tym większe, jeśli zalecane są one dzieciom. Pewne jest to, że tylko specjalista może zalecić ich stosowanie, a nie rodzic sam na własną rękę, dlatego warto wiedzieć kiedy się zgłosić – na co reagować – co JEST FIZJOLOGIĄ. 
1. DZIECKO W WIĘKSZOŚCI RODZI SIĘ ZE ZDROWYMI STOPAMI
U niemowląt trudno mówić o wysklepieniu stóp, gdyż podeszwowa część stopy wypełniona jest tkanką tłuszczową, a małe zaawansowanie procesów kostnienia wyklucza istnienie łuków podłużnego i poprzecznego.
2. PIERWSZE KROKI DZIECKA: między 9-15 miesiącem życia i następne kilka miesięcy, kiedy dziecko utrzymuje pozycję pionową Rodzice udają się do ortopedy. Lekarz oceni, czy nasza pociecha prawidłowo stawia stopy i doradzi odpowiednie obuwie profilaktyczne.
3. W wieku 3-5 lat zaznacza się wklęsłość po wewnętrznej, podeszwowej stronie stopy i dlatego w wieku 3 lat powinna odbyć się pierwsza wizyta w gabinetach diagnostyki komputerowej stóp. Tu najczęściej zalecamy ćwiczenia, które wzmacniają część podeszwową stopy, wzmacniają mięśnie kończyn dolnych – oceniamy predyspozycje rozwojowe. TU RÓWNIEŻ WYKRYTE WADY DAJĄ BARDZO DOBRE ROKOWANIA DO PRZECIWDZIAŁANIA WSZELKIM ZNIEKSZTAŁCENIOM … Ponieważ …
4. W wieku 6 lat oba łuki podłużny i poprzeczny są wyraźne i kształtują się do ok. 8 roku życia. W okresie dojrzewania następuje znaczny wzrost stóp na długość i na szerokość. Szybki rozwój układu kostnego i wolniejszy układu mięśniowego stanowi ponowne zagrożenie dla stóp; może dojść do ich osłabienia, szczególnie przy braku ruchu. Pojawiają się wtedy bóle, szybkie męczenie czy uczucie drętwienia, szczególnie po wysiłku fizycznym. Dlatego ważne jest, aby kolejna wizyta u ortopedy (jeżeli jest wszystko w porządku) odbyła się przed rozpoczęciem szkoły. W tym czasie dziecko czeka wiele zmian- więcej czasu będzie spędzać w pozycji siedzącej w szkolnej ławce, w bezruchu, co może doprowadzić do pojawienia się wad stóp i kręgosłupa tj: stopy płaskie, płasko-koślawe, szpotawe, skrzywienia kręgosłupa (skoliozy) często wywołane skróceniem jednej kończyny dolnej. Jeżeli wszystko jest w porządku warto odwiedzać ortopedę profilaktycznie raz w roku, zwłaszcza gdy dziecko szybko rośnie lub przybiera na wadze.
U dzieci dobrze dopasowane wkładki indywidualne są skuteczną pomocą w korekcji wad stóp, kolan i kręgosłupa. Zadaniem ich jest prawidłowe ustawienie całego organizmu. Takie ustawienie daje możliwość prawidłowego rozwoju całego aparatu ruchu. Zabezpiecza przed problemami bólowymi w wieku dorosłym. Niezauważone i w porę nieskorygowane wady nasilają się w miarę dorastania i dojrzewania młodego organizmu co w konsekwencji prowadzi do bolesnych niewydolności, a także do trwałych zniekształceń.

text: Doktor Spondylus

UDOSTĘPNIJ TEN WPIS

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.