closed-for-holiday-1583103_1920

Grzybica stóp- jak z nią postępować- cz. II

Grzybica to choroba przewlekła, leczona miejscowo  (maści i kremy) a także doustnie (tabletki). Leczenie ogólne wskazane jest tylko w niektórych przypadkach grzybicy zwłaszcza  w grzybicach rozległych, opornych na leczenie miejscowe. Często stosowane w przebiegu grzybicy paznokci. Najczęściej stosowane leki to: Terbinafian, Ketokonazol, Itrakonazol. Warto jednak wziąć pod uwagę, że terapia doustna jest terapią obciążającą układ pokarmowy i wątrobę, dlatego podczas stosowania doustnych leków przeciwgrzybicznych istotne jest kontrolowanie aktywności enzymów wątrobowych.

Dlatego szybkie rozpoznanie problemu i stosowanie terapii miejscowej  jest idealnym rozwiązaniem.   W przypadku jakichkolwiek podejrzeń należy poddać się konsultacji w gabinecie dermatologicznym. Dobrym rozwiązaniem będzie także wizyta w gabinecie podologicznym. Dermatolog powinien skierować na badanie mikologiczne, które da nam obraz z jakim rodzajem grzyba mamy do czynienia a następnie dobrać odpowiednią kurację. W gabinecie podologicznym możemy walczyć z grzybicą paznokci poprzez zdjęcie za pomocą frezu zakażonych warstw płytki paznokciowej oraz poprzez aplikację środków pochodzenia naturalnego: olejki z drzewa herbacianego, oregano, grapefruita. Terapia taka przynosi doskonałe efekty we wczesnych fazach choroby. Istotny jest CZAS !!!

Nieleczona grzybica jest zagrożeniem dla otoczenia ze względu na jej charakter zakaźny, o czym wspomniałam w pierwszej części artykułu ale także stanowi zagrożenie dla samego nosiciela. Może rozprzestrzeniać się na coraz większe obszary ciała a także doprowadzić do ciężkich zakażeń grzybiczych wewnątrzustrojowych: błon śluzowych, języka, przewodu pokarmowego czy jelit.

Jak zapobiegać? Higiena to podstawa:

  • należy zawsze utrzymywać stopy w czystości,
  • po kąpieli dokładnie osuszyć stopy wraz z przestrzeniami międzypalcowymi,
  • zawsze zmieniać skarpetki, często prać bieliznę i odzież,
  • nosić odzież i buty wykonane z materiałów naturalnych,
  • w miejscach publicznych ( SPA, hotele, sauny, baseny) nosić klapki,
  • po wizytach w w/w miejscach po odpowiedniej pielęgnacji skóry stóp używać preparatów przeciwgrzybiczych,
  • osoby z nadmierną potliwością stóp powinny dezynfekować obuwie,
  • osoby chore na cukrzycę (stopa cukrzycowa) powinny oglądać swoje stopy w celu szybkiej reakcji na powstałe zmiany.

W zapobieganiu chorobom grzybiczym istotną rolę odgrywa odpowiednia dieta bogata w makro
i mikroelementy, witaminy a uboga w węglowodany (cukry). Odpowiednia odporność organizmu to naturalna ochrona przed grzybami, wirusami i bakteriami.

Agnieszka Furmanek Image Instytut Kosmetologii Szczecin Warszewo

UDOSTĘPNIJ TEN WPIS

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.