Luksus, czy inwestycja?

W dwudziestym pierwszym wieku na nowo odkrywamy luksusową inwestycję znaną już w starożytności i skutecznie realizowaną od kilku tysięcy lat przez kolejne pokolenia władców i możnych tego świata. 

Lokatę nie wymagającą wiedzy ekonomicznej, pozbawioną ryzyka i dającą możliwość łatwego transferu kapitału w dowolne miejsce na świecie. Ekskluzywna biżuteria to nie tylko piękna ozdoba, lecz również doskonała inwestycja, która łączy w sobie gwarancję stabilnej wartości metali i kamieni szlachetnych z elitarną wartością artystyczno-kolekcjonerską dzieł sztuki.

Faktem jest, iż bez względu na wszystko, brylanty, złoto, srebro, zawsze utrzymują swoją realną wartość i nie ulegają inflacji. Ich cena pozostaje niezależna wobec kryzysów ekonomicznych, kursów walut czy zawirowań politycznych. Wręcz przeciwnie, w okresach niepewności, kiedy wszystkie inne składniki portfela inwestycyjnego ulegają deprecjacji, ich wartość wzrasta.

Biżuteria inwestycyjna jest pewniejsza od obligacji 

Bardziej realna od zamkniętej butelki wina, a co najważniejsze może z powodzeniem służyć jako dobro użytkowe, nie tracąc przy tym wartości. Sceptycy powiedzą, że zakup czystych surowców to lepsze rozwiązanie i będą mieć rację jeśli chodzi o duże inwestycje, gdyż luksusowa biżuteria to lokata dodatkowa (od kilkunastu tysięcy do miliona złotych), o którą warto wzbogacić swój portfel (najlepiej 5% jego wartości). Zamiast sztabki złota można kupić ukochanej kobiecie kolię wysadzaną brylantami, co z pewnością wprawi ją w dobry nastrój, a po latach kolia ta stanie się dobrem rodowym przekazywanym kolejnym pokoleniom. Natomiast w razie potrzeby biżuterię inwestycyjną bez trudu można zbyć na całym świecie. Dużo łatwiej też przewieźć przez granicę naszyjnik stanowiący część ubioru, niż sztabkę złota czy woreczek brylantów schowane w kieszeni. Jeszcze bardziej będzie zadowolona gdy będzie mogła sama zaprojektować biżuterię a jubiler wykona. Klejnot taki może stać się z czasem klejnotem rodowym przekazywanym z pokolenia na pokolenie – wyjątkową ; niosąca ze sobą uczucia ;emocje i wspomnienie ludzi których już niema. Dodatkowo jest to biżuteria niezniszczalna. Diament, z greckiego zwany -Niezniszczalnym. Jest to najtwardszy znany materiał na świecie – 10 stopni w skali Mosha. Diamenty przetrwały już 3 miliardy lat opierając się siłą natury. To właśnie wtedy w wyniku działania temperatury 1325°C oraz ciśnienia 50 tys. kg/cm2 . Dlatego diament przetrwa powódź; pożar , anomalia pogodowe .

Te kamienie szlachetne zawsze będą miały realną wartość 

Niezależnie od kryzysów ekonomicznych, przesileń historycznych lub spadku cen papierów wartościowych czy kursów walut. Stanowią one niejako odrębną, uniwersalną walutę, która nie zna granic państw.

W ostatnich latach widać znaczny wzrost cen kamieni. Oszlifowane diamenty mogą już kosztować od kilkuset do kilkudziesięciu tysięcy dolarów za karat. Wpływ  ma rosnący popyt i niewielka ich podaż. Wynika to z faktu, iż ilość naturalnych diamentów na świecie jest ograniczona, a dodatkowo nie wszystkie z nich nadają się do najdoskonalszego szlifu, który tworzy z nich brylant. A to właśnie szlif brylantowy jest najczęściej używany w biżuterii. Koniecznie musimy jednak pamiętać by Diamenty miały certyfikat jednego z międzynarodowych laboratoriów (IGI;HRD:GIA) Wówczas jest wart tyle samo w savepacku i w kolii.

ATT Investments Europe -Ewelina Tobiasz Inwestycje