handle-556932_1920

Masaż Shantali – dotyk z tysiącem zalet.

Buduje więź pomiędzy rodzicami, a dzieckiem, korzystnie wpływa na rozwój małego człowieka i działa odprężająco. Na czym polega magia tego masażu i kim była jego autorka?

Ciemnoskóra Hinduska imieniem Shantal czule głaszcząca swoje dziecko – taki obrazek uchwycił w Indiach francuski położnik Fryderyk Leboyer. Mężczyzna pewnego słonecznego poranka dostrzegł, jak sparaliżowana kobieta, na ulicy masowała swoje dziecko. Postanowił zapytać, czy jest szansa, aby wykonać kilka fotografii i utrwalić tą sytuację, jej powagę, miłość i oddanie, które ze spokojem matka przekazuje niemowlęciu – właśnie poprzez dotyk. Tym sposobem w roku 1976 Masaż Shantali został wprowadzony do Europy.

Naukowcy informują

Dotyk jest jednym z pierwszych wykształconych zmysłów. Już w łonie matki, płód mający 6-8 tygodni jest wrażliwy na dotyk np. w okolicy ust, następnie policzków i czoła. Natomiast już od 9 tygodnia obszar do stymulacji staje się coraz większy, w tym czasie maluch jest wrażliwy w okolicy brody, rąk oraz nóg. Od około 3 miesiąca dziecko wykazuje reakcję na dotyk całą powierzchnią swojego malutkiego ciała. W kolejnych miesiącach reakcje te stają się świadome.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że zaburzenie funkcjonowania układu dotyku mogą objawiać się, jako nadwrażliwość lub podwrażliwość. Można zauważyć u dziecka skłonność do postawy wycofującej, maluch źle czuje się na zatłoczonym placu zabaw, w komunikacji miejskiej, czy podczas imprez masowych, drażniące stają się metki w ubraniach, obcisła odzież, z trudem tolerowane są dźwięki wysokiej częstotliwości oraz potrawy o określonej konsystencji(np. kisiel). Młody człowiek unika przytulania, czy witania się. Niedowrażliwość natomiast objawia się u najmłodszych chęcią ocierania się o różne przedmioty, maluchy często też biegają „na bosaka” oraz poszukują wrażeń cieplnych.

Mówi się, że Masaż Shantali…

to pozytywna bomba sensoryczna, ponieważ dziecku dostarcza się masę bodźców. Cały ten proces wpływa na późniejsze funkcjonowanie człowieka. Dzieci, którym nie szczędzi się dotyku, w tym Masażu Shantali, lepiej się rozwijają – są bardziej otwarte oraz kontaktowe. Dotyk w okolicy twarzy działa korzystnie na pobudzenie aparatu mowy. Masowanie brzuszka może zapobiegać kolkom oraz pobudza perystaltykę jelit. Nieoceniona jest również wyciszająca rola zabiegu, a także praca terapeutyczna przy niewłaściwym napięciu mięśniowym.

Masaż ten można wykonywać 15-20minut dziennie, używając naturalnego oleju(np.kokosowy,migdałowy), jednak pod uwagę należy wziąć nastrój dziecka. Jeśli maluch w danym dniu na masaż nie ma ochoty – dajemy mu spokój. Istotne jest również nasze samopoczucie, jeśli mieliśmy ciężki, nerwowy dzień nie masujemy dziecka. Podczas zabiegu przekazujemy maleństwo nasze emocje, niech będą one pozytywne. Pamiętać należy, że nie wolno masować, jeśli dziecko jest przeziębione, z gorączką, zmianami skórnymi, czy chorobami zakaźnymi.

Literatura:
A.Paczkowska, J.Szmalec: „Rola dotyku w rozwoju małego dziecka – masaż, jako najkorzystniejsza i najdoskonalsza forma komunikowania się z dzieckiem”.
A.Michalczak, M.Chochowska, Jerzy T.Marcinkowski: „Ocena skuteczności Masażu Shantali u niemowląt”.
T.Czarnecki: M, jak MAMA: „Masaż Shantala – Dotyk Miłości”

Text Magdalena MackiewiUromama Fizjoterapia Intymna

UDOSTĘPNIJ TEN WPIS

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.