pregnant-971982_1920

Czy można uprawiać sex w ciąży?

Pytanie, z pozoru banalne, jednak jest jednym z pierwszych, które zadają sobie kobiety spodziewające się dziecka. Dynamiczne zmiany zachodzące zarówno w ciele, jak i umyśle sprawiają, że przyszła mama odczuwa potrzebę większej bliskości, akceptacji i ciepła.

Niestety sex w ciąży w dalszym ciągu jest tematem tabu. A dobór odpowiedniej, bezpiecznej pozycji jest rzadko poruszany z lekarzem ginekologiem. Przyszła mama może zdać się na intuicję lub przedyskutować temat z koleżankami – jeśli ma szczęście i przyjaciółkę położną, czy fizjoterapeutkę zajmującą się kobietami porozmawia otwarcie o seksie w ciąży.

Świadomość swoich seksualnych możliwości jest kluczowa na każdym etapie ciąży. Trzeba wziąć pod uwagę ogólny stan kobiety, czy ciąża przebiega prawidłowo, oraz czy nie występuje ryzyko poronienia lub porodu przedwczesnego. Pamiętać należy o możliwych infekcjach pochwy i zakażeniach.

W pierwszym trymestrze libido u pań spada – oznacza to, że maleje ochota na sex. Wpływ na to mają typowe dolegliwości ciążowe takie jak mdłości, senność, większa drażliwość czy zaburzenia nastrojów. Co ciekawe sytuacja dotyczy jedynie pierworódek.  Panie, które już są mamami przechodzą ten etap nieco spokojniej.

Drugi trymestr wiele par wspomina z sentymentem. U kobiet rośnie ochota na sex, silniejsze stają się fantazje i sny erotyczne. Zmiany hormonalne wpływają na większe przekrwienie narządów intymnych, a także szybsze zwilżanie się ścian pochwy. W drugim trymestrze przyszłe mamy częściej sygnalizują większe zadowolenie ze współżycia.

W ostatnim trymestrze można zauważyć spadek ochoty na sex, aktywności seksualnej, maleje również liczba orgazmów.

W czasie ciąży pary najczęściej wybierają trzy pozycje: „na łyżeczkę” – para leży na boku, partner za partnerką; „na jeźdźca”  – mężczyzna leży na plecach, partnerka siedzi „na górze” przodem lub tyłem, wśród preferowanych pozycji jest również klasyczna.

Warto dodać, że współżyć nie należy, jeśli na którymkolwiek etapie ciąży występuję krwawienie z dróg rodnych lub gdy istnieje konieczność stosowania leków hamujących czynność skurczową macicy. Pary powinny jednak wiedzieć, że bliskość na każdym etapie ciąży jest wskazana, oznacza to, że nie trzeba rezygnować z pieszczot, czy masażu.

Text: Magda Mackiewicz, Uromama Fizjoterapia Intymna

UDOSTĘPNIJ TEN WPIS

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.