Girl looking at ocean dawn

Nie wkurzaj się! Co stres robi z twoim ciałem?

Gdy poczujemy lęk, stres, wkurzenie nasz organizm jak strażnik przygotowuje się fizycznie i psychicznie do walki. Niestety reakcja stresowa zupełnie jest niezależna od naszej świadomości, powstaje niezależnie. Czyli nie mamy wpływu na stres! Czy na pewno tak jest?Skok adrenaliny – naturalny odruch na stres! Zwiększa się dopływu krwi do serca, płuc i dużych mięśni, szczególnie rąk i nóg. Zmysły wyostrzają się, dlatego całe nasze otoczenie zapytuje „chyba masz zły humor?” Lub stwierdza „ale jesteś wkurzony”. To mechanizm obronny, eliminacja „stresorów”. Niestety reakcja ta, znacząco obniża nasze możliwości koncentracji i kontrolowania uwagi.A nasze ciało reaguje jeszcze bardziej:

  •  Mięśnie się kurczą (długotrwały stres to przykurcze)
  •  Nadpotliwość – duża utrata wody
  •  Poziom cukru podnosi się – dodając energii, ale i powodując często wzmożone łaknienie na węglowodany
  •  Obniża się ciśnienie krwi w powierzchownych naczyniach

Nasze ciało szykuje się do walki! Niestety bez intelektu – na poziomie odruchu (ważne: u dzieci taki stan postrzegamy jako roztargnienie lub/i nadpobudliwość – a to po prostu chroniczny stres).W konsekwencji gdy ciało jest w ciągłym napięciu – a wszystkie siły ukierunkowały się na obronę:

  •  Spada odporność,
  •  Pojawiają się bóle kostne, mięśniowe,
  •  Chroniczne zmęczenie,
  •  Bóle głowy, migreny, nudności.

Ciało: nie funkcjonuje poprawnie, a w chronicznym napięciu mięśni oraz struktur powięziowych, nieprawidłowo działają również narządy wewnętrzne. Podobnie jak całe ciało są w ciągłym napięciu, gotowe do walki, co znacząco wpływa również na biochemię: wahania poziomu hormonów, zmiany metaboliczne, nieregularne miesiączki, problemy z wypróżnianiem się itp.Więc jak radzić sobie ze stresem? – jak najszybciej – jak najskuteczniej?

  1.       Racjonalizuj problem: odrzuć te problemy, na które nie masz wpływu, nie zamartwiaj się i nie stresuj sprawami w których nic zmienić nie możesz.
  2.       Poszukuj rozwiązań: włącz intelekt, poszukaj rozwiązań na te problemy, na które masz wpływ. Nie czekaj, gdyż zagrożone jest twoje zdrowie
  3.       Ruch – ruch – aktywność – pobiegaj, popływaj, pójdź na zajęcia grupowe. Joga, która daje terapię dla ciała i duszy pozwoli jednocześnie na odprężenia ciała i umysłu
  4.       Zauważaj swoje sukcesy w rozwiązaniu problemów, nie powtarzaj negatywów, gdyż powtarzane w twoim umyśle, spełniają się w rzeczywistości.
  5.    Odpocznij!

Jestem tu i teraz… to tak jak czekolada poprawia ci humor, wpływając na wydzielanie endorfin, podobnie pozytywna informacja która pojawia się w twojej głowie, jest lekiem „dosłownie” na stres i obniżony nastrój. Budulcem ciała jest bowiem jedzenie, umysłu informacja.  Nawet jeśli moje rady wydały ci się oczywistą – oczywistością, spróbuj…Eliminacja napięć i bólu -> kształtuje prawidłową postawęJoga daje nam rozluźnienie, uwalnia od bólu i napięć, ustawia prawidłową pozycję ciała, symetrię oraz wzmacnia ciało. Dobrze dobrana praktyka na początku jest ukierunkowana na rozluźnienie ciała, uwolnienie od bólu i napięć, eliminację przykurczów. Następnie ćwiczenia jogi ukierunkowywane są na uzyskanie prawidłowej postawy ciała, aby w konsekwencji utrwalić efekt przez wzmocnienie mięśni. Wszystko w spokojnej i relaksującej atmosferze.Wzmocnienie mięśni + wyciszenie umysłu -> korekta wad postawyPodczas ćwiczeń jogi jednocześnie wzmacniamy ciało, pozbawiamy je napięć, ale także wyciszamy i uspokajamy umysł. Wady postawy korygujemy poprzez równomierne rozkładanie siły pomiędzy prawą i lewą stroną ciała, pomiędzy górą i dołem oraz przodu i tyłu naszego ciała. Relaks i eliminacja stresu, powoduje, że struktury mięśniowo – powięziowe uwalniają napięcia, klatka piersiowa otwiera się, dzięki czemu plecy (szczególnie w odcinku piersiowym) prostują się z pogłębionych zaokrągleń.Mobilność stawów – mięśniW pakiecie ćwiczeń jogą, uzyskujemy poprawę elastyczności oraz ruchomości stawów. Ruch stawów powoduje bowiem zwiększone wydzielanie mazi, co odżywia chrząstki stawowe i kości. Poprzez przywrócenie symetrii i znormalizowanie napięć mięśni uzyskujemy lepszą ruchomość kręgosłupa i stawów. Ale odciążamy również narządy wewnętrzne, poprawiamy oddech! I tu znów znaczące zadanie dla zdrowia umysłu, który oczyszcza się i uspokaja, kiedy głęboko i spokojnie oddychamy.Aktywność ruchowa dla każdegoW odróżnieniu od popularnych form aktywności ruchowej, ćwiczenia jogi kładą duży nacisk na wzmacnianie mięśni posturalnych, stabilizujących. Zakres pracy w pozycjach jest zawsze dostosowany do możliwości ćwiczącego. Absolutnie nie jest to praca „siłowa”. To nauka „czucia” własnego ciała.Terapia oddechemBardzo ważnym elementem pracy w jodze jest praca z oddechem, co pozwala na świadomą pracę z ciałem, na powolne i bezpieczne poszerzanie granic ciała. Zwykle niezauważalny oddech staje się głębszy, świadomy i uważny. Świadomy oddech pozwala wchodzić w pozycje jogi coraz głębiej, bez napięć.Równowaga i balans i zdrowie i szczęście i…Joga to także relaks, redukcja stresu , wewnętrzny spokój i większy kontakt ze sobą. W jodze dążymy do bycia w wewnętrznej równowadze, do integracji ciała i umysłu z oddechem, do harmonijnego, spokojnego funkcjonowania, wolnego od napięć ciała i umysłu. Do zdrowego funkcjonowania naszego ciała.
Text: Doktor Spondylus

UDOSTĘPNIJ TEN WPIS

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.