„Pośpiewaj mi Mamo, pośpiewaj mi Tato”

„Pośpiewaj mi Mamo, pośpiewaj mi Tato” to niezwykły projekt w ramach którego rodzice będą się uczyć śpiewania kołysanek swoim dzieciom.

 

„Pośpiewaj mi Mamo, pośpiewaj mi Tato” to niekomercyjny projekt realizowany w Szczecinie przez Państwową Szkołę Muzyczną I st. im. Tadeusza Szeligowskiego. W ramach projektu muzycy przeprowadzają bezpłatne warsztaty śpiewu dla rodziców spodziewających się potomstwa oraz rodziców małych dzieci. Zajęcia odbywają się w szkołach rodzenia, na szpitalnych oddziałach położniczych oraz w miejscach przyjaznych dzieciom (centra kulturalne, biblioteki, sale zabaw itp.). Mama i Tata uczą się śpiewania kołysanek i piosenek dziecięcych oraz dowiadują się, jak ważny jest dla malucha kontakt z muzyką.

Śpiewanie wpływa korzystnie na rozwój emocjonalny dziecka, stymuluje naukę języka, a przede wszystkim jest dobrą zabawą dla rodziców i ich pociech. Kołysanki w wykonaniu Mamy, Taty, wspólne muzykowanie w rodzinnym domu to bezcenne wspomnienia z dzieciństwa, które zapamiętuje się na całe życie. Dzięki projektowi od pierwszych dni życia dzieci uczą się kontaktu z kulturą, a także czynnego w niej udziału.

Dlaczego powinniśmy śpiewać dzieciom? 

Śpiew powinien być naturalnym elementem życia codziennego, wychowania, nauki języka – również języka obcego, wyrażania emocji mówi Anna Tarnowska Dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Szczecinie. Im więcej wspólnego śpiewania i im wcześniej rozpoczynamy śpiewać dziecku – nawet wówczas kiedy jest ono jeszcze w łonie matki – tym lepiej! Kiedy maluch zaczyna odbierać bodźce świata zewnętrznego i słyszy przyjazne dźwięki, melodie, głos swoich rodziców – wpływa to bardzo korzystnie na jego rozwój teraz i w przyszłości. Śpiewanie daje również dodatkowe możliwości komunikacji dziecka z rodzicem, pogłębia wzajemne relacje.

Co daje śpiewanie przez rodzica kołysanek?

 • Wzbogaca i pogłębia relację rodzica z dzieckiem
  • Rozładowuje napięcie i emocje po całym dniu zabaw
  • Kojący śpiew rodzica przed zaśnięciem wzmaga poczucie bezpieczeństwa i łatwiejsze zasypianie malucha
  • Stanowi stymulację dla rozwijającego się mózgu, pobudza wyobraźnię
  • Pozwala ćwiczyć zdolność koncentracji
  • Pomaga w nauce języków obcych
  • Wzbogaca osobowość i życie człowieka, jest źródłem przyjemności
  • Pomaga kształtować wyobraźnie muzyczną

Program „Pośpiewaj mi Mamo, pośpiewaj mi Tato” otrzymał w 2011 roku nagrodę „Tulipany Narodowego Dnia Życia”.

Podczas zajęć będziemy nie tylko rozmawiać o tym, jak ważny jest śpiew w naszym życiu. Przypomnimy sobie także najpiękniejsze kołysanki i wspólnie będziemy je śpiewać.

Zapraszamy do śledzenia bieżących informacji o projekcie na Pośpiewaj Mi Mamo, Pośpiewaj Mi Tato. Szczecin i na Dzień Mamy i dziecka z Kobietowo.pl  przy udziale Kobietowo.pl Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Szczecinie  i Lions Club Szczecin Jantar