Sezon ogórkowy w biznesie? Niekoniecznie!

Sezon ogórkowy w biznesie? Niekoniecznie!

Lato to taki okres, kiedy chętnie zwalniamy, oddajemy się wakacyjnemu odpoczynkowi, spędzamy czas z rodziną i regenerujemy siły. Wielu z nas, przedsiębiorców, zupełnie nieświadomie włącza tryb relaksu i odwlekania spraw na później.

Na spotkanie chętnie umawiamy się po wakacjach, projekty podejmujemy po rozpoczęciu roku szkolnego, a do klienta oddzwaniamy po urlopie. Jesteśmy raczej w trybie plażingu niż aktywnego poszukiwania klientów. Jednak pod koniec miesiąca okazuje się, że cash flow się nie zgadza, przychody spadły i opłaty trzeba pokryć z górki któregoś z przedwakacyjnych miesięcy. Wszyscy wiemy, jak się wtedy można poczuć. Stąd też postanowiłam zebrać poniżej 3 ważne działania chroniące nas przed lenistwem i brakiem przychodów w okresie ogórkowym:

  1. Ustalaj realne comiesięczne i cotygodniowe cele w zakresie pozyskania klientów i projektów – wypisz swoje cele i zastanów się, gdzie możesz znaleźć klientów. Najlepiej korzystaj z notatnika, w którym będziesz spisywać swoje pomysły. Mi pomagają notatki w telefonie lub w dużym notatniku, który zawsze mam pod ręką, na biurku. Robię tam celowo długie wypunktowania i stopniowo je uzupełniam. Dzięki temu, że mam notatnik zawsze w zasięgu wzroku, mój mózg, nawet podświadomie, szuka możliwości uzupełnienia listy
  2. Planuj przepływy finansowe w układzie rocznym oraz w podziale na każdy miesiąc – od ogółu do szczegółu. Załóżmy, że chcemy zarobić 200 tys. PLN i jest to nasz cel roczny. Musimy zastanowić się, jaka będzie to kwota miesięcznie i jak ją rozłożymy w roku. Podział „tortu”, czyli kwoty globalnej, na mniejsze kawałki, pozwala naszemu mózgowi bardziej się na nich skupić i łatwiej te cele zrealizować.
  3. Utrzymuj motywację – często przeglądaj swoje plany i weryfikuj ich realizację. Zauważaj i dostrzegaj postęp w pracach, rób codzienne podsumowania dnia. Ćwicz skupianie się na dobrych aspektach codziennych działań. Mnie osobiście motywuje lista projektów toczących się i odhaczone zrealizowane zadania oraz lista pomysłów, które jeszcze czekają na realizację.

text:  Małgorzata Gajewska – Project Manager, Audytor CIA, Trener

Wszystkich zainteresowanych tematyką zarządzania czasem, skutecznego działania projektów  zapraszamy na: www.malgorzatagajewska.com/blog/