Sterylizacja w gabinecie kosmetycznym

Sterylizacja w gabinecie kosmetycznym

Rzecz, która powinna być oczywista, ale czy na pewno? W dzisiejszych czasach większość szanujących się gabinetów używa tylko wysterylizowanych narzędzi i jako klient musimy uświadomić sobie, że tylko takie narzędzia chronią nas przed chorobami.

Proces sterylizacji jest wieloetapowy i przebiega następująco: dezynfekcja w myjce ultradźwiękowej, płukanie narzędzi, suszenie , pakowanie w pakiety
i sterylizacja w autoklawie.

W związku z powyższym sama dezynfekcja nie chroni nas w 100 %. Czym zatem jest dezynfekcja? Dezynfekcja to proces wstępny przed sterylizacją narzędzi. Zastosowanie płynów do dezynfekcji usuwa wirusy, grzyby i bakterie ale bez ich form przetrwalnikowych. Jest to idealny system w przypadku dbania o warunki higieniczne skóry czy powierzchni.

Sterylizacja zaś to proces, w którym skutecznie są niszczone mikroorganizmy (także ich formy wegetatywne), drobnoustroje chorobotwórcze, przetrwalniki grzybów i wirusów. Przetrwalniki to nic innego jak system ochronny organizmów pozwalający im na przeżycie w niekorzystnych warunkach, a następnie ponowne namnożenie się i rozwój. W wyniku tego procesu otrzymujemy narzędzia jałowe, o czystej powierzchni bez mikroorganizmów.


Wysterylizowane narzędzia powinny być zamknięte w pakiety i otworzone przy kliencie bezpośrednio przed zabiegiem. W tym przypadku jesteśmy pewni,
ze nawet w sytuacji przerwania ciągłości tkanek (zacięcie) nie zostaliśmy zakażeni. Gabinety mają obowiązek przeprowadzania badań autoklawu polegających na włożeniu do ich wnętrza specjalnego testu, który następnie badany jest przez jednostkę sanepidu. Wynik badania gabinet musi przechowywać w swojej dokumentacji. Możliwa jest także sytuacja wożenia narzędzi do placówek szpitalnych lub innych, zajmujących się procesem sterylizacji. W takim przypadku gabinet powinien mieć podpisaną umowę zlecającą wykonywanie tej czynności przez inny podmiot.

Dbajmy o swoje zdrowie, w sytuacjach niepokojących nie bójmy się pytać czy gabinet przeprowadza proces sterylizacji .Wybierajmy bezpieczne placówki.

Agnieszka Furmanek

podolog