Strach ma wielkie oczy

Drogie Panie, my faceci często jesteśmy przedstawiani jako twardziele nieznający strachu. Często sami siebie za takich uważamy, a przynajmniej sprawiamy takie wrażenie.

Prawda jest jednak taka, że mamy swoje strachy i to o nich dzisiaj Wam opowiem. No to w takim razie, czego boja się faceci nawet jak udają, że się nie boją?

Lekarzy

Nie dość, że zwykle przeziębienia dla faceta, to często prawie jak wyrok śmierci, to dochodzi jeszcze problem z lekarzami. Może nie mamy leku przed osobami w białym stroju, ale już to co możemy usłyszeć na pewno jest powodem do strachu. Oczywiście najbardziej boimy się ponurej diagnozy, ale często również mniej poważnych rzeczy, np. tego, że dowiem się, iż np. nie będziesz jednak mógł wziąć udziału w maratonie.

Zawału serca

To chyba jedna z tych przyczyn śmierci, która częściej spotyka panów niż panie. Więc to lęk uzasadniony trochę statystyką, a trochę psychologią. Przede wszystkim to że zawal może nas zaskoczyć i nie będziemy mogli nic zrobić, jest powodem męskich obaw. W skrócie: bezradność.

Dentysty

Ostatnia medyczna fobia u facetów. Niektórym z nas śni się, że wypadają nam zęby. Być może dlatego dentofobia (lęk przed dentystą) zajmuje 4. miejsce na liście najczęstszych fobii u facetów. A wiecie,co robi prawdziwy facet jak go boli? Zaciska zęby, ale jak to zrobić u dentysty?

Łysienia

Prawie każdy facet, który trochę dba o swój wygląd martwi się, że linia jego czupryna przerzedzi się wcześniej niż zacznie być to dla niego obojętne.

Utraty pracy i stabilizacji finansowej

Lubimy ryzyko, chcemy dużo zarabiać, rozwijać karierę i biznes. Ale mimo wszystko jest w nas też ten strach za stabilizacją i spokojem. Szczególnie dotyczy to mężczyzn z rodzinami, którzy czują się odpowiedzialni nie tylko za siebie.

Utraty formy

Facet,który wypracował sobie formę fizyczna np. wymarzony 6 pak, strasznie boi się utraty tej formy. A pozostali faceci, pozostali nie maja pewnie nic do stracenia, więc nie znają tego lęku.

Kobiet

Ten temat trochę rozszerzę, bo pewnie się zastanawiacie czego dzielni mężczyźni mogą się bać w delikatnych i subtelnych kobietach. Jest taki mit,że faceci boją się kobiet nie tych mądrych i zaradnych. To nie do końca prawda, oni boją się tych, które mogą ich odrzucić. Słowo: „Nie” z ich ust, to jak cięcie brzytwą, które zaboli bez względu na to, ile pieniędzy mają na koncie, ile wyciskają na klatę i ile razy powiedzą sobie: „To tylko jakaś bezwartościowa Królowa Nocnego Autobusu! Z bliska nawet nie była taka ładna”.

Ma to swoje źródło na etapie dojrzewania, kiedy to pierwsze relacje damsko – męskie były oparte głownie na wyglądzie fizycznym. Chłopak wybierał dziewczynę, która mu się podoba i próbował do niej zagadać. Te pierwsze próby nawiązania relacji nie były dla wielu młodych chłopaków przyjemne. A efekt tego siedzi w ich psychice na stale. Odmowy mogły się zdarzać z błahych powodów, bo koleżanki były w pobliżu, więc dziewczyna wstydziła się rozmawiać, bo z racji tego ze chłopak podszedł do rówieśniczki, to był dla niej za mało dojrzały, bo po prostu nie wiedział, jak ma się zachowywać w damskim towarzystwie itp. To zakorzenia strach przed podejściem, którego kobiety nie doceniają, bo go nie czują.

Dzieci

A jak już jednak znajdą wymarzoną kobietę, to wtedy boją się dzieci. Ta świadomość odpowiedzialności za druga osobę, a nie tylko za siebie. Czasami dzieci to zamiana swojego wolnego czasu, hobby na czas dla kogoś innego i całkiem bezbronnego. Do tego facet musi dorosnąć, inaczej będzie się bał. Będzie się też bał,  czy sobie w ogóle poradzi z ojcostwem, czy będzie umiał wziąć na ręce takiego drobnego człowieczka.

Jest jeszcze jeden strach, chyba najpoważniejszy. To strat ze to wszystko wyjdzie na jaw. Okaże się ze facet, którego znacie wcale nie jest taki silny, odważny i nieulękniony. Dlatego właśnie to faceci częściej wpadają w depresje, popełniają samobójstwa. Nie potrafią rozmawiać o tym, co im siedzi w głowie. Często maskują swoje emocje, zgrywają kogoś innego niż naprawdę są. Oczywiście są takie strachy jak ten przed łysieniem, który raczej nie doprowadzi nikogo do tragedii, ale warto żebyście o tym pamiętały. Mężczyźni też maja jakąś wrażliwość, kompleksy, strachy i emocje. Każdy z nas musi się nauczyć z nimi żyć, niektórym się to udaje inni szukają drogi ucieczki np. w używki.

Text: Mateusz Zubin