girl-1642695_1920

Szampony, odżywki

Jak ważne jest dbanie o włosy możemy przekonać się w okresie wczesnowiosennym potocznie zwanym przez nas przesileniem wiosennym. Włosy noszone pod czapką ,narażone na wiatr, mróz i chłód są często pozbawione witalności , błysku . Najzwyczajniej nie wyglądają na zdrowe. 

Staramy się dbać o nie  używając szamponów odżywek. Działamy tym samym od zewnątrz na włos, jego strukturę .

Ale co zrobić kiedy po okresie jesienno -zimowym , po intensywnym używaniu nakryć głowy czas przyjdzie na odkrycie i pokazanie tego co mamy na głowie? Nie zawsze środki pielęgnacji zewnętrznej dają radę. Czasami trzeba zadbać o nasz wspaniały włos od wewnątrz dostarczając mu odpowiednich mikro i makroskładników.

Ulubieńcy naszych włosów

Krzem, miedź , cynk , żelazo, oraz magnez. Należą do podstawowych mikro i makroskładników, które powinny być dostarczane naszym wspaniałym włosom.


Krzem  – w procesie keratynizacji włosów,  uczestniczy w pobudzeniu enzymu odpowiedzialnego za prawidłową produkcję kolagenu, który daje naszym włosom  moc i objętość. Znajdziemy w kaszy jaglanej, płatkach owsianych , obrębach pszennych, ziołach : skrzyp polny,  pokrzywa, perz, rdest ptasi.

Czego brakuje kiedy włoski wypadają?

Cynku moje  drogie Panie. Uaktywnia on enzym kontrolujący  metabolizm aminokwasów niezbędnych do budowy włosa Nie zapominajmy także iż cynk wpływa gospodarkę witaminy A. Jego zbyt niski poziom może być przyczyna przerzedzonych włosów jak również zahamowania wzrostu ich. Jego źródła: ryby morskie, owoce morza, chude mięso, kasze, pieczywo pełnoziarniste, orzechy.

Witamina E rozszerza naczynia krwionośne, które odżywiają je. Najlepsze źródła witaminy E najprostsze oleje roślinne, orzechy, zielonolistne warzywa.

Miedź odpowiedzialna jest za wzmocnienie włosa ponieważ odpowiada za prawidłową strukturę warstwy rogowej . Produkty, w których znajdziesz miedź nie są niezwykłe: orzechy, produkty zbożowe z pełnego przemiału, wątróbka, fasola, groch, kasza jaglana.

Komórki macierzy aby mogły pracować bez żadnych zakłóceń potrzebują energii a to wiąże się z dostarczaniem do organizmu żelaza. Jak wiadomo i często jest zauważalne iż przy niedoborze żelaza osłabione są nasze włosy ale również cienkie i łamliwe. Wzbogaćmy swoją dietę o żółtko jaja , czerwone mięso, kakao, wątróbkę, suszone morele(niesiarkowane), brokuły, szpinak, fasolkę szparagową , kaszę gryczaną, jaglaną.

 
Witaminy z grupy B również powinny się znaleźć w  naszej diecie. W przypadku osób na diecie bezglutenowej  z wyboru pozbawiamy się możliwości szerszego wyboru produktów bogatych w te składniki , choć nie jest to nie możliwe.

Efekt błyszczących sprężystych włosów zapewniają wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega 3 i omega 6, których szukać można w rybach morskich, olejach lnianych, migdałach lub pestkach dyni (na marginesie polecam jako przekąski ).

Wewnętrzne dokarmianie naszego organizmu poznaliśmy…

Płukanki ziołowe jako środki zewnętrzne przy radzeniu sobie z niesfornymi włosami można wykonywać z pokrzywy, skrzypu polnego, łopianu, tataraku, chrzanu, kory dębowej, liścia orzecha włoskiego, szyszek chmielu .  Szukając w literaturze informacji na temat poruszany w  tym artykule natknęłam się na kilka przepisów maseczek z domowego przepisu.

Najbardziej zaciekawiła mnie maseczka z agrestu i olejku kokosowego na zahamowanie wypadania włosów. Owoce agrestu należy ugotować w czystym oleju kokosowym i odcedzić płyn, który należy wmasować w skórę głowy.


Nie pozostaje nam nic innego Drogie Panie jak zadbać nam o swoje włosy holistycznie . Do tego dodajmy relaks , który musimy sobie zapewnić. Pamiętajmy iż właściwa pielęgnacja daje nam zdrowe i błyszczące włosy.

W artykule wykorzystano informacje z „ W zgodzie z naturą” – dr n med. Aleksander Pawlikowski, mgr inż. Dominika Szeląg

Jmg-dietetyk Joanna Głuszyk

UDOSTĘPNIJ TEN WPIS

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.