bottle-589_1920

Wszystko o olejach

Działanie, wartości odżywcze, zastosowanie.

Na naszym rynku jest dostęp do różnego rodzaju olejów. Stanowią one cenne źródło niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, steroli, tokoferoli, karotenoidów. Są również bardzo cennych źródłem energii w codziennej diecie. Oleje dzielimy na te tłoczone na zimno oraz rafinowane. Różnią się one smakiem, barwą oraz wartościami odżywczymi.
Oleje roślinne to źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych, które doskonale obniżają poziom cholesterol frakcji LDL ,trójglicerydów. Kwasy omega-3 i omega-6 odpowiadają za prawidłową pracę układu nerwowego .

Najpopularniejsze oleje:

OLEJ RZEPAKOWY jest doskonałym źródłem jednonienasyconych kwasów tłuszczowych które mają korzystny wpływ na parametry lipidowe krwi. Ma on najmniejszą zawartość kwasów justyna wichlińskatłuszczowych nasyconych.

OLEJ LNIANY Ma najwyższą zawartość kwasów omega 3 oraz tokoferole .Olej ten podobnie jak inne oleje tłoczone na zimno nie powinny być poddawane działaniu na wysokie temperatury. Najlepiej spożywać go na zimno do sałatek ,czy past domowej roboty. Trzeba pamiętać że olej lniany ma krótką przydatność do spożycia i nie można go przechowywać zbyt długo!

OLIWA Z OLIWEK Zawiera dużo jednonienasyconych kwasów tłuszczowych stąd wykazuje dużą stabilność oksydatywną (jest mniej podatna na utlenianie) Zaleca się stosować oliwę z oliwek na zimo do sałatek lub jako składnik sosów. Wysoka temperatura przyspiesza proces utleniania kwasów tłuszczowych. Najbardziej ceniona jest oliwa z oliwek extra virgin która charakteryzuję się dużą zawartością kwasu oleinowego, oraz zawartością antyoksydantów (karotenoidów,steroli)

OLEJ PALMOWY Jest to najtańszy olej dlatego jest tak bardzo powszechnie stosowany przez producentów.(znajdziemy go w wyrobach cukierniczych, lodach, czekoladzie, chipsach, krakersach itp)Niestety jest to olej nie tylko tani ale i bardzo niezdrowy.
Mimo że zawiera wysoką ilość kwasów tłuszczowych nasyconych jego nadmiar jest szkodliwy dla zdrowia. Pogarsza parametry lipidowe, przyczynia się do chorób krążenia.
Według badań istnieje wysokie prawdopodobieństwo że poszczególne frakcje nasyconych kwasów tłuszczowych (w tym kwas palmitynowy)mogą mieć wpływ na rozwój nowotworów.

OLEJ KOKOSOWY Olej ten uważany jest za prozdrowotny ze względu na wysoką zawartość tzw. średniołańcuchowych nasyconych kwasów tłuszczowych. Ten rodzaj tłuszczów wykorzystywany jest jako łatwo przyswajalne źródło energii. Nadaje się do smażenia, smarowania ,pieczenia. Olej kokosowy z pierwszego tłoczenia jest uważany za najbezpieczniejszy olej do podgrzewania ze względu na wysoką zawartość nasyconych kwasów tłuszczowych, które wolno ulegają utlenianiu..Stosowany jest również w kosmetyce jako składnik kosmetyków natłuszczających np. w leczeniu łuszczycy czy atopowego zapalenia skóry.

Podsumowując:

-Obecność nienasyconych kwasów tłuszczowych, steroli, tokoferoli sprawia, że oleje są ważnym czynnikiem biorącym udział w przeciwdziałaniu chorobom sercowo-naczyniowym, nowotworowym. Ich silne właściwości antyoksydacyjne mogą opóźniać procesy starzenia się.

-Oleje powinno przechowywać się w chłodnych, zaciemnionych miejscach by nie dopuścić do procesu utleniania.

-Oleje tłoczone na zimo (oliwa z oliwek, lniany) powinny być spożywane jedynie na zimno. Nie nadają się do smażenia

-Wyższą stabilnością odznaczają się oleje pakowane w szklanych butelkach (najlepiej by szkło było ciemne)

Text: Justyna Wichlińska Dietetyk/Trener Personalny

bottle-589_1920

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

#Olej

#Oliwa

#Kwasytłuszczowe

#dieta

#zdrowie

 

UDOSTĘPNIJ TEN WPIS

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.