W zdrowym ciele zdrowy duch

W zdrowym ciele zdrowy duch

Koniec lata to nie koniec świata…

Nadeszła jesień. Wpadamy w rutynę zajęć dnia codziennego, zasiadając przed ekrany komputerów, śpiesząc się każdego ranka w korku do pracy. Pamiętaj jednak, że o smukłe ciało tracące opaleniznę wraz ze spadającymi liśćmi, kondycje fizyczną a przede wszystkim o zdrowie dbamy cały rok!

Czemu to takie ważne? Po wakacyjnym rozleniwieniu ciężko wziąć się za narzucenie sobie zasad. Niekorzystne warunki pogodowe nie sprzyjają dużej aktywności fizycznej na dworze, ale dla chcącego nic trudnego. Mamy baseny, siłownie, sale gimnastyczne a natura zadbała a to, aby na talerzu było kolorowo. Pamiętaj – koniec lata to nie koniec świeżych warzyw i owoców, a na pewno nie powód, je zastępować suplementami witamin i minerałów. Jesień to czas, kiedy na talerzu pojawiają się nowe, ciekawe smaki.

Sezonowe, lokalne warzywa i owoce są smaczne oraz zdrowe, a do tego tańsze niż warzywa nie sezonowe, przywożone z daleka. Jesienią spróbuj w zupach, ciastach, daniach z makaronem, piure, plackach czy z grilla dynie, cukinie, bakłażana, brokuły, buraczki, kapustę, paprykę, jabłka, gruszki, śliwki, pigwę, winogrona czy żurawinę. Możesz wiele z nich w postaci konfitur, piure przechować na kilka miesięcy ciesząc się smakiem na dłużej. Są bogactwem głównie wit. A, C, z grupy B, wapnia, magnezu, potasu, fosforu, żelaza. Pomagają w walce z infekcjami budując odporność oraz w utrzymaniu wigoru. Nie zapominajmy o darach lasu – grzybach, które ubogacą nasze potrawy w niepowtarzalny smak i aromat dostarczając wielu składników mineralnych.

Dieta cud nie istnieje, dlatego musimy dbać o siebie systematycznie. Rób to, a unikniesz radykalnego odchudzania. Łatwiej utrzymać wagę, niż walczyć o jej spadek. Twój organizm musi mieć siłę do walki o siebie w każdej porze roku, dlatego systematyczne dbaj o dostarczanie odpowiedniej jakości żywności, w odpowiednich ilościach oraz regularne spalanie tkanki tłuszczowej.

Pamiętaj – w zdrowym ciele zdrowy duch!

text: Kamila Klimkiewicz