nails-865121_1920

Zmiany występujące na płytkach paznokci- cz. I

Często w gabinecie kosmetycznym podczas wykonywania zabiegów pedicure lub manicure, spotykam się z pytaniem klientek o stan ich płytki paznokciowej dotyczący zmian, które pojawiły
się nagle lub towarzyszą od dłuższego czasu.

Różnicowanie zmian nie jest sprawą łatwą i nie zawsze dana zmiana dotyczy danej jednostki chorobowej. Zdecydowałam się jednak przedstawić przyczyny powstawania tych najbardziej popularnych wśród nas schorzeń aby ułatwić diagnozowanie i podjęcie decyzji o wizycie w gabinecie lekarskim.

Zacznijmy od zmiany, którą zna duża liczba osób. Leuckonychia to nic innego jak białe plamki lub paski układające się na płytce w różne wzory o jaśniejszym lub ciemniejszym odcieniu bieli. Niekiedy zmiana ta potrafi zająć całą płytkę. Może występować na pojedynczym paznokciu lub na wszystkich. W literaturze medycznej schorzenie to zwane jest także bielactwem paznokci.

Powszechnie uważa się, że przyczyną jest niedobór wapnia, cynku, potasu, magnezu czy białka. Inna teoria głosi, że plamki są wynikiem uwięzienia pęcherzyków powietrza pomiędzy korneocytami. Korneocyty to rodzaj martwych komórek powstających w wyniku naturalnej, fizjologicznej przemiany z komórek żywych podczas fazy wzrostu płytki paznokciowej. Leukonychnia może być także wynikiem uszkodzenia mechanicznego płytki paznokciowej np. stukanie paznokciem o blat czy klawiaturę komputera. Schorzenie może mieć także bardziej niepokojące przyczyny takie jak niedokrwistość, choroby nerek czy marskość wątroby, łysienia plackowatego czy przebytej lub utrzymującej się infekcji. Należy także mieć świadomość, że niektóre białe przebarwienia to powierzchowna grzybica biała paznokci.

Jeżeli białe przebarwienia pojawiły się na płytce nagle i są sporadycze nie należy wpadać w panikę tylko uzbroić się w cierpliwość i czekać aż płytka wzrośnie na długość i plamka zostanie przez nas usunięta w wyniku skracania paznokcia. Jeżeli zaś znamię pojawia się często lub wstępuje obficie należałoby pokusić się o konsultację lekarską i wykonanie badań laboratoryjnych w celu znalezienia przyczyny i podjęcia leczenia. Zazwyczaj przy schorzeniach dotyczących płytki paznokciowej leczona jest konkretna przyczyna (jednostka chorobowa), która w następstwie występowania w naszym organizmie daje m.in. powikłania w postaci przebarwień paznokcia.

Warto zapamiętać , że stan naszej płytki paznokciowej jest odzwierciedleniem naszego trybu życia. Urozmaicona dieta oraz zdrowy tryb życia może uchronić nas przed wieloma chorobami a w tym zmianami na płytkach paznokciowych.

Agnieszka Furmanek Image Instytut Kosmetologii Szczecin Warszewo

UDOSTĘPNIJ TEN WPIS

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.