Małżeńska loteria

Nikt nie wchodzi w małżeństwo bez wiary, że przetrwa i przyniesie piękną przyszłość. Założenie rodziny i wspólna starość marzą się każdej młodej parze. Piękny romantyczny początek z białą suknią, odświętnym garniturem, kwiatami i weselnymi gośćmi życzącymi długich lat wspólnego pożycia małżeńskiego.

Co może pójść nie tak? Niestety statystyki są bezlitosne i odsłaniają jak bardzo krucha bywa instytucja małżeństwa, jak łatwo zaprzepaścić wspólne plany. Ponad 20 procent pierwszych małżeństw kończy się rozwodem przed upływem pięciu lat, a dłuższy staż nie oznacza, że uchroniliście się przed życiową katastrofą. Po 20 latach wspólnego życia rozpada się około 48 procent małżeństw.  Być może wynika to z większego przyzwolenia społecznego na rozstanie małżonków, a może z braku chęci szukania porozumienia.

Jakie są najczęstsze przyczyny rozwodów w Polsce? –  oczywiście różne.

Według danych GUS najczęstszą przyczyną rozwodów jest niedopasowanie charakterów. Co trzecia rozwodząca się para jako powód ustania pożycia małżeńskiego podaje niezgodność charakterów. Drugim w kolejności powodem rozstania jest niewierność małżeńska, trzecim nadużywanie alkoholu. Często Obraz może zawierać: co najmniej jedna osoba, pierścionek, tekst i zbliżenieprzyglądam się młodym parom i zastanawiam się, co przyniesie im przyszłość. Ze względu, na zawód, który wykonuje zazwyczaj towarzyszę ludziom w ich najtrudniejszych chwilach, pełnych natłoku zmiennych emocji, chaosu, wewnętrznego rozdarcia, rozczarowań i chęci odwetu za niespełnione oczekiwania, utratę marzeń i nadziei. W mojej obecności przeżywają swoje dramaty gotowi wygrać lub przegrać unikając kompromisu, ale warto pamiętać, że nawet najgorsza decyzja, którą podejmiesz sam, będzie lepsza niż decyzja podjęta za ciebie przez kogoś innego.

Umiejętność poszukiwania consensusu może uchronić cię przed życiową katastrofą. 

Jak mediator jestem świadkiem wielu sytuacji, gdy pod wpływem emocji ludzie robią rzeczy, do których przed konfliktem nie byliby zdolni, ale rozumiem, że moment, kiedy do mnie trafiają z ich perspektywy jest najgorszą chwilą ich życia.  Ten stan mija i przychodzi czas, kiedy można otworzyć kolejne drzwi i pożegnać się z przeszłością zabierając z niej doświadczenie i naukę jakich błędów w przyszłości nie popełniać. Co jest receptą na udany związek?  -wspólne cele życiowe i sposoby ich realizacji, a także dopasowanie psychologiczne, zaufanie, przyjaźń, szacunek i umiejętność rozmowy, więc jeżeli tego zabrakło w twoim związku już teraz zastanów się co można zmienić zanim będzie za późno.  Nie musisz być z tym sam. Są specjaliści, którzy mogą ci pomóc. Jedną z form pomocy są mediacje małżeńskie z przestrzenią na rozmowę, poznanie wzajemnych potrzeb, wysłuchanie bliskiej ci osoby.

Pamiętaj, że nie ma szans na długoletni związek trwający w pełnej szczęśliwości, bez jakichkolwiek przeszkód, zawirowań i huraganów.

Ważne jest, żeby odpowiednio wcześnie zauważyć sygnały alarmowe i zacząć działać.