cosmetology-2654390_1920

Peelingi chemiczne – kierunek młodość

 Jesień to idealny czas aby pozbyć się nadmiaru zrogowaciałego naskórka czy przebarwień. Idealnym sposobem jest zastosowanie kuracji z udziałem peelingów chemicznych.

Co to takiego peeling chemiczny i w jakim celu go stosujemy?

Peeling chemiczny jak sama nazwa wskazuje to substancja chemiczna powodująca złuszczanie naskórka. Znajdujące się w preparatach kwasy powodują kontrolowane poparzenie naskórka wywołując stan zapalny, czego efektem jest złuszczanie. Najczęściej stosowana substancja to kwas salicylowy o stężeniu 30% lub kombinacja składników dająca procentowy odpowiednik. Do substancji używanych w mieszaninach zaliczymy kwas glikolowy, kwas trójchlorooctowy, kwas mlekowy, rezorcynę. W zależności od problemu skóry w mieszaninach do złuszczania naskórka oprócz kwasów możemy znaleźć jeszcze inne składniki odpowiadające np. za rozjaśnienie, wybielenie przebarwień (np. jeżówka wąskolistna, mącznica lekarska, lukrecja, morwa biała) czy uspakajające stan zapalny (np. lilak pospolity, przewrotnik pospolity, arnika górska, jeżyna). Zadaniem peelingów chemicznych oprócz złuszczania naskórka i wybielania znamion barwnikowych to :przyspieszanie wytwarzania ceramidów, zwiększanie poziomu kwasu hialuronowego, poprawa jędrności skóry, uszczelnienie naskórka i ochrona go przed utratą wody.

Peelingi chemiczne dzielimy na trzy grupy:

złuszczające powierzchniowo, średniogłęboko i głęboko. Złuszczanie powierzchniowne obejmuje tylko warstwę zrogowaciałą naskórka, zazwyczaj jest ono niewidoczne a okres odnowy wynosi ok. 5 dni. Złuszczanie średniogłębokie dociera do warstwy brodawkowej skóry właściwej. Zabieg taki poza odświeżeniem warstwy powierzchownej skóry przyspiesza takżę regenerację oraz pobudza fibroblasty odpowiedzialne za produkcję białek w tym kolagenu. Białka w naszej skórze odpowiadają za jej jędrność i elastyczność. Do tego typu złuszczania używamy najczęściej peelingów o stężeniu 30 % a czas regeneracji to ok. 10 dni. Złuszczanie głębokie sięga aż do warstwy siateczkowej skóry, okres regeneracji to ok. 15 dni. Użyte do zabiegu peelingi mają zazwyczaj 50% i jest to najczęściej TCA i fenol. Zabiegi na bazie fenolu powinien wykonywać lekarz dermatolog.

O sile danego preparatu oprócz zawartości procentowej świadczy również jego ph. Im niższe ph roztworu tym większa jego siła.

Wskazania do złuszczania:

– blizny potrądzikowe

– przebarwienia

– rozszerzone pory

– uporczywy łojotok

Przeciwskazania: 

– uczulenie na składniki

– infekcje skórne

– skłonność do powstawania bliznowców

– nowotwory skóry

– łuszczyca, rybia łuska

– cukrzyca i inne choroby ustrojowe

Należy pamiętać aby po wykonanych zabiegach stosować się do zaleceń kosmetologa i stosować proponowaną pielęgnację domową. Ważnym elementem takiej pielęgnacji poza odpowiednim kremem jest stosowanie preparatów zawierających filtry UV i UVB. Ilość zabiegów jest uzależnione
od konkretnego problemu, jego zaawansowania i stanu skóry.

Agnieszka Furmanek

UDOSTĘPNIJ TEN WPIS

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.