winter-2747004_1920

Przygotuj się do wyjazdu na narty! Ćwicz propriocepcję!

Propriocepcja to inaczej czucie głębokie, odpowiadają za nią proprioreceptory zlokalizowane w mięśniach i ścięgnach. Informują one nasz układ nerwowy o położeniu ciała, napięciu mięśni oraz ścięgien.

Ale jak ma się to do jazdy na nartach? Wyobraźmy sobie sytuację że, zjeżdżasz ze stoku, myśląc tylko o tym, aby się nie wywrócić lub zbytnio nie rozpędzić. Tak na prawdę w Twojej głowie zachodzi ogromna ilość obliczeń w obrębie czucia głębokiego. Mózg interpretuje sygnały z prioprioreceptorów, następnie podejmuje decyzje zgodne z Twoim zamysłem, czyli jazdy na nartach.
Sprawne zarządzanie sygnałami daje nam poczucie bezpieczeństwa, a przede wszystkim kontroli. Gdy pierwszy raz chodziliśmy na równoważni, to właśnie układ prioprioceptywny miał wielkie zadanie.

Aby odnieść powyższe informacje do wyjazdu na narty nie pozostaje nam nic innego, jak trening czucia głębokiego. Najprostszym sposobem na pobudzenie propriocepcji jest stanie na jednej nodze ;-). Ale to przecież nie jest nic trudnego. Najlepiej odtwórzmy podstawowe ruchy, jakie wykonujemy i postarajmy się je utrudnić np. wprowadźmy niestabilne podłoże. Może to być bosu, może to być poduszka sensomotoryczna lub nawet ćwiczenia na trampolinie. Tak na prawdę nie ma złotego środka, najważniejsza jest systematyczność i ciężka praca. Aby ułatwić Tobie zadanie przygotowałem przykładowy trening propriocepcji. Gwarantuję Ci, że ryzyko utraty równowagi lub nawet urazu zmniejszy się dzięki poniższym ćwiczeniom. Trening propriocepcji różni się od treningu siły lub wytrzymałości, tu liczy się jakość każdego ruchu, więc wykonuj trening systematycznie i nie przemęczaj się. Do dzieła!

10 minutowy trening czucia głębokiego:
Stań naprzeciwko lustra, najlepiej takiego, w którym będziesz widzieć całą swoją sylwetkę. Patrz na swoje ruchy w lustrze, będzie to dodatkowym utrudnieniem, ale na pewno się opłaci. Ponadto pamiętaj o oddechu, równy oddech nadaje rytmu, a on z kolei sprawia, że łatwiej się uczymy, tak jak w tańcu.

Ćwiczenie 1:
Stojąc na jednej nodze wykonaj sekwencję ruchów nogą wolną
– sięgnij jak najdalej stopą delikatnie, dotykając podłoża dużym palcem, 99% ciężaru ciała w tym momencie spoczywa na nodze, na której stoisz,
– sięgnij jak najdalej stopą w stronę lewą i dotknij podłoża dużym palcem,
– tak samo w stronę prawą,
– i na koniec do tyłu, w tej sytuacji musisz mocno pochylić się do przodu ale pamiętaj o utrzymaniu równowagi.
1 sekwencja = 1 powtórzenie, wykonaj 10 powtórzeń na każdą ze stron

Ćwiczenie 2: Stojąc na jednej nodze przeskocz na nogę drugą tak, aby noga wolna od razu znalazła się z tyłu, nie dotykając podłoża (podobnie jak w 1 ćwiczeniu). Następnie powróć do stania na jednej nodze i wykonaj przeskok ponownie. Łącznie wykonaj 12-16 przeskoków.

Ćwiczenie 3: Wykonaj wagę, postaraj się, aby wyprostowane ręce, tułów i noga były w jednej linii. Utrzymaj taką pozycję 8 sekund i zmień stronę. Łącznie wykonaj 10 wag.

Text: Fizjoline Fizjoterapeuta – Oskar Drozdowski

UDOSTĘPNIJ TEN WPIS

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.