nails-865121_1920

Wpływ stylizacji paznokci na naturalną płytkę

Obecnie wypielęgnowane dłonie to standard. Coraz więcej kobiet korzysta z usług specjalistów, coraz więcej z nas zastanawia się jaki wpływ na płytkę paznokcia ma stylizacja. Na rynku mamy wiele możliwości , poczynając od manicure tradycyjnego, poprzez hybrydowy, akrylowy czy żelowy.

Na kondycję naszych paznokci ma wpływ wiele czynników. Wyliczanie należy zacząć od uwarunkowań genetycznych i odpowiedniej diety bogatej w witaminy, makro i mikroelementy. Kondycję paznokci poprawiają witaminy z grupy B ,witamina A, minerały: cynk, miedź, krzem. Duży wpływ na wygląd płytki paznokciowej mają także warunki w jakich pracujemy, czy nasze ręce mają ciągły kontakt
ze środkami chemicznymi , czy pracujemy w rękawiczkach , używamy środków do dezynfekcji skóry. W końcu docierając do sedna tematu należy sobie zadać pytanie: a jaki wpływ na płytkę ma stylizacja?

Stylizacja paznokci czyli nic innego jak zastosowanie odpowiednio dobranych, przebadanych środków chemicznych, które nigdy nie są obojętne dla płytki paznokciowej. Należy także uświadomić sobie fakt, że płytka paznokcia jest martwa (zbudowana z martwych komórek) a żywa jej część występuje w macierzy. Dlatego stosując stylizację nie uszkodzimy sobie płytki dożywotnie. Poprzestanie wykonywania manicure np. hybrydowego i zastosowanie odżywek czy manicure japońskiego poprawi wizualnie poniszczoną płytkę. Wystrzegać należy się nieprawidłowości w wykonywaniu manicure, które mogą poprzez mechaniczne działanie wpłynąć na trwałe uszkodzenie komórek paznokcia w macierzy, a tym samych nieprawidłowy wzrost paznokcia, najczęściej nieodwracalny.

Wybierając się na manicure, należy wybrać stylistkę z doświadczeniem i odpowiednią wiedzą

Gabinet musi posiadać wysterylizowane narzędzia, ochroni nas to przed groźnymi chorobami typu WZW czy AIDS. Częstym błędem niedoświadczonego personelu jest piłowanie płytki paznokcia w celu jej zmatowienia pilnikiem a nie bloczkiem. W tej sytuacji niepotrzebnie paznokieć zostaje ścieńczany z grubości i narażony na łamliwość. W przypadku zbyt mocnego ścieńczenia płytki może dojść także do odczuwania przez klientki ciepła podczas piłowania czy utwardzania masy w lampie.

To niekorzystna sytuacja dla łożyska paznokcia, które zostaje poparzone. Sytuacja taka może doprowadzić do powstania onycholizy (odklejania się paznokcia od łożyska) a następnie do wysychania komórek łożyska i rogowacenia. Odwrócenie takiej sytuacji często jest czasochłonne i wymaga specjalistycznej porady podologa lub dermatologa.

Innym błędem niedoświadczonych stylistek jest zbyt mocny ucisk, niebezpieczny zwłaszcza przy odsuwaniu skórek. W tej sytuacji może dojść do trwałych uszkodzeń płytki na poziomie komórkowym w wyniku czego paznokieć będzie rósł pobruzdowany. Długość paznokcia także ma znaczenie, zbyt długa stylizacja żelowa czy akrylowa może spowodować oderwanie się płytki od łożyska podczas uderzenia. Dzieje się tak, gdyż masa mocno wiąże się z paznokciem, mocniej niż płytka przytwierdzona jest do łożyska.

I jeszcze jeden bardzo popularny w dzisiejszym świecie czynnik: alergie

Dużo osób boryka się z problemem alergii kontaktowych czy wziewnych. Alergia może się ujawnić nawet po latach stosowania danego preparatu. Jeżeli dojdzie do tego należy bezzwłocznie zrezygnować z dotychczasowej stylizacji.

Klientki często same wpływają negatywnie na stan płytki poprzez ściąganie na siłę (zgryzanie) warstw żelowej czy hybrydowej, doprowadzając do ścieńczenia i rozdwojenia płytki.

Z powyższych rozważań wynika, że stylizacja nie jest straszna. Jest jeden warunek- musi być prawidłowo wykonana.

 

Agnieszka Furmanek

podolog

Image Instytut Kosmetologii Szczecin Warszewo

UDOSTĘPNIJ TEN WPIS

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.