money-256282_1920

Chcę być przedsiębiorcą, ale nie mam kasy na start… Co można z tym zrobić?

Ile razy jadąc autem słyszałaś zachęcające spoty reklamowe na temat dotacji dla przedsiębiorstw? Bardzo chcesz „pójść na swoje”, ale codzienne wydatki skutecznie hamują odłożenie na start firmy? A może jesteś pasjobiznesmenką i nie wiesz, jak zarobić na swojej pasji? Porozmawiajmy zatem o tym, co można z tym zrobić.

 Wszyscy mówią o dotacjach …  

Jest rok 2017 i w zasadzie od blisko 1,5 roku ogłaszane są regularne konkursy na dotacje wspierające przedsiębiorców. Jednak prawda jest taka, że oprócz pięknej propagandy, w tym okresie programowania dotacje na zakładanie działalności gospodarczej są bardzo ograniczone i dostępne dla bezrobotnych w Powiatowym Urzędzie Pracy do kwoty sześciokrotności przeciętnego wynagrodzenia – nie więcej niż 24.401,70 PLN na: zakup towarów i usług, w szczególności na zakup środków trwałych, urządzeń, maszyn, materiałów, towarów, usług i materiałów reklamowych, przystosowania lokalu, pokrycie kosztów pomocy prawnej, konsultacji i doradztwa związanych z podjęciem działalności gospodarczej. Poza tymi środkami można jeszcze otrzymać środki na wyposażenie stanowiska pracy dla pracownika. Pomoc ta stanowi pomoc de minimis.

…ale prawda jest inna.

Skoro nie dotacje, to możliwości dofinansowania działalności znaleźć można w różnych źródłach pożyczkowych. Szereg instytucji udostępnia preferencyjne finansowanie dla start-up’ów oferując niższe oprocentowanie lub okresy karencji w spłacie kapitału pożyczki. Ciekawym rozwiązaniem jest  program Banku Gospodarstwa Krajowego „Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie”, w ramach którego można uzyskać pożyczkę w wysokości do  84 378,40 PLN na uruchomienie działalności gospodarczej lub 25 313,52 zł na utworzenie miejsca pracy. Tym, którzy już rozpoczęli działalność Fundusz Mikropożyczkowy KLON oferuje z kolei pożyczki preferencyjne do 50 tys. PLN.

Pamiętaj!

Zanim jednak skusisz się na dotację lub pożyczkę, zastanów się, czy masz wystarczającą sprzedaż lub planowaną sprzedaż, która pozwoli Ci udźwignąć ciężar finansowania zewnętrznego. Bo dotacja nie jest do końca „darmowa”, a pożyczkę trzeba będzie spłacić.

Małgorzata Gajewska MELO – Proudly made in Poland

#biznes

#kobieta

UDOSTĘPNIJ TEN WPIS

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.