Ćwiczenia kręgosłupa

Ćwiczenia kręgosłupa

Wciąż powtarzamy, że siedzący tryb życia, siedząca praca są powodem bólu pleców. Czas powiedzieć sobie jasno: dziś siedzenie jest standardem, nie jesteśmy go w stanie uniknąć.

Co możesz zrobić sam (w domu, w pracy), żeby uniknąć bólu pleców – bólu kręgosłupa? Jak za pomocą prostych technik rozluźnisz struktury pleców i unikniesz nawet trudnych powikłań?

Weźmy choćby dojazd samochodem (przecież w komunikacji miejskiej też siedzimy!), nie walczymy zatem z siedzeniem. Nie wyeliminujemy go, podobnie jak szkodliwych produktów – musimy pracować, dojeżdżać do pracy i relaksować się przed telewizorem – bo to lubimy! Lubimy też sobie po prostu posiedzieć.
CHCĘ PRZEKAZAĆ WAM WIEDZĘ, co zgubnego jest w siedzeniu – i pokazać na to proste „antidotum” . Jeśli zrozumiecie problem, siedzenie nie będzie wywoływać u Was bólu i nikt już nie powie, że bolą Cię plecy, bo masz pracę siedzącą. Będziecie potrafili sami dobierać rozwiązania dla swoich pleców,  znajdować problem i go eliminować.  Bez poświęcania dużej ilości czasu.
DO RZECZY: Kiedy siedzimy, nasz kręgosłup, klatka piersiowa i jama brzuszna są „skurczone”, „zbite” „skompresowane”. Szczeliny międzykręgowe są ściśnięte, podobnie jak nasze mięśnie i powięzi. Długo utrzymywana taka pozycja powoduje jej utrwalanie. Powstają przykurcze, zastoje, które w przeciągu czasu dają nam o sobie znać bólem, ale również widocznymi zmianami w postawie (nawet skrzywieniami – najczęściej okrągłe plecy).
My nazywamy to ogólnie „efektem zasiedzenia” – więc Twoim zadaniem, aby uniknąć tych dolegliwości jest po prostu siedzieć – ALE „NIE ZASIEDZIEĆ SIĘ”.
Musisz przeciwdziałać temu, co „skurczone”, „zbite” „skompresowane” (proszę medyków o nieobrażanie się na słownictwo użyte dla lepszego zrozumienia). TWOJE ZADANIE TO DEKOMPRESJA – czyli:
– rozluźnienie mięśni i powięzi, stretching – w każdym kierunku (te działania wykonywane przez Ciebie tylko kilka minut w domu powodują, że nie tylko relaksujesz mięśnie, ale likwidujesz przykurcze i zastoje – SAM!)
– „wydłużanie kręgosłupa” – wyciąganie go w górę, aby powiększać szczeliny międzykręgowe (uwierzcie, to ćwiczenia, które stosujemy w różnych metodach leczenia przepuklin międzykręgowych – TO TWOJA REHABILITACJA W DOMU)

 

 

 

text: Doktor Spondylus