eagle-1009771_1920

Patriotyzm  relikt przeszłości czy ukryty zasób?

Swoje sierpniowe przemyślenia chciałbym poświęcić patriotyzmowi. Sierpień jest szczególnym miesiąc zważywszy na jeden z naszych największych zrywów niepodległościowych – Powstanie Warszawskie. Jedno z największych wydarzeń nowożytnej historii Polski.  Okupione ponad 300 tysiącami istnień ludzkich, w większości ludzi młodych i walczących dzieci. Budzące do dziś kontrowersje zarówno co do zasadności wybuchu jak i wywołanych przez niego skutków militarnych.

W dobie powszechnego pędu na wszystkim czego nie można dogonić, zapominamy o sprawach fundamentalnych. O naszych korzeniach, ludziach którzy oddali swoje życie dla przyszłych pokoleń.

Dziś, w XXI wieku żyjemy w warunkach dobrobytu, który stał się dla nas tak naturalny jak otaczające nas powietrze. Nikt z nas wychodząc z domu nie obawia się o życie swoje i bliskich. Rodzimy się, wychowujemy  następne pokolenia w czasach pokoju. Czy jednak nie jesteśmy zbyt zapatrzeni w siebie ? Czy nie powinniśmy zachować pamięci o tamtych ludziach i wydarzeniach nie tylko przy okazji doniosłych rocznic ?

Z perspektywy obecnych czasów trudno sobie wyobrazić życie bez bieżącej wody i środków higieny, a co dopiero walkę o przetrwanie każdego dnia. Czy wyobrażasz sobie ogrom tragedii tamtych czasów kiedy całe rodziny traciły życie w imię ideologii chorego człowieka ?

Niestety i dziś są miejsca, w których odbywają się gry interesów możnych tego świata. Wojny i konflikty, które od zawsze mają jedno podłoże – władzę i pieniądze. Miejsca, w których podobnie jak kiedyś nad Wisłą dziś giną ludzie.

Dlatego zapraszam Ciebie do refleksji. Pomyśl, czy  zatrzymałeś się w tym szczególnym dniu 1.08 o godz. 17.00 kiedy na ulicach stały samochody i wyły syreny we wszystkich miastach?  Poświęciłeś tą jedną minutę w roku na zastanowienie się czym dzisiaj dla Ciebie jest patriotyzm? Czy z dzisiejszej perspektywy wydaje się już jedynie reliktem przeszłości, okazją to patetycznych imprez organizowanych dla polityków wszelkich opcji czy może ukrytym zasobem naszego społeczeństwa?

Jedno jest pewne. Zarówno kiedyś jak i dziś pod każdą szerokością geograficzną matki opłakują swoje dzieci w tym samym języku.

 

Piotr Otto Life Progress

UDOSTĘPNIJ TEN WPIS

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.