23.10.2017 USZY kopia

Strach ma wielkie uszy

Odstające uszy to duży problem wielu dzieci oraz osób dorosłych. Chirurgia plastyczna jest w stanie temu zaradzić, a strach przed zmianą jest zupełnie niepotrzebny.

Zabieg korekty uszu wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i trwa max. 60 min. Warto w końcu zrobić porządek z kompleksami. Zapraszamy do udziału w konkursie organizowanym przez Mediklinikę. Do wygrania bezpłatny zabieg korekty uszu. Więcej szczegółów na: www.konkurs.mediklinika.eu 

Na czym polega zabieg i jak się do niego przygotować? O tym poniżej:

Otoplastyka, czyli korekta uszu jest zabiegiem polegającym na modelowaniu chrząstek małżowiny usznej. Taka operacja umożliwia poprawieniu zarówno wrodzonych jak i nabytych wad uszu, zmianę ich położenia, kształtu, a także wielkości. Co ciekawe, otoplastyka jest najczęściej wykonywanym zabiegiem chirurgii plastycznej u dzieci. U najmłodszych pacjentów korektę przeprowadza się najczęściej w wieku 8-14 lat, dobierając czas wykonania zabiegu tak, aby wpasować się w naturalny proces wzrostu małżowiny usznej. Tak wczesne wyeliminowanie problemu jest bardzo korzystne zarówno ze względów psychologicznych jak i pragmatycznych – u dorosłych pacjentów chrząstka ucha wykazuje mniejszą elastyczność, co podnosi stopień trudności operacji.

Przygotowanie do zabiegu

Korekta uszu jest zabiegiem stosunkowo prostym i jako taki nie wymaga większych przygotowań. Należy jedynie wykonać zalecone przez lekarza badania laboratoryjne oraz zaprzestać palenia tytoniu i przyjmowania leków przeciwzakrzepowych. Ponadto, ze względu na często występującą po znieczuleniu senność i rozkojarzenie, dobrze jest zapewnić sobie transport powrotny.

Zabieg

Zabieg otoplastyki trwa około 30-60 minut. Najczęściej przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, a jedynie w niektórych przypadkach, zwykle u młodszych pacjentów, w narkozie ogólnej. W pierwszym przypadku klient może opuścić klinikę już po kilku godzinach , w drugim natomiast wskazany jest dłuższy, trwający 1 dobę, pobyt w szpitalu. Podczas operacji chirurg wykonuje niewielkie nacięcia na tylnej części małżowiny usznej i, celem odsłonięcia chrząstki, odseparowuje skórę. Następnie przemodelowuje chrząstkę nadaje małżowinie usznej pożądany kształt i zakłada szwy stabilizujące jej kształt. Ostatnim etapem zabiegu jest założenie opatrunku z antybiotykiem i bandaża elastycznego, który podtrzymuje opatrunek i chroni uszy przed ewentualnym urazem, na przykład w czasie snu.

Postępowanie po zabiegu

Przez pierwsze 2-3 dni po zabiegu, ze względu na możliwość wystąpienia pewnego dyskomfortu i dolegliwości bólowych, pacjent powinien przyjmować zalecone przez lekarza leki uśmierzające. Bezpośrednio po operacji uszy mogą być obrzęknięte i lekko zsiniałe, co zwykle ustępuje w przeciągu 10-14 dni. Ponadto, aby uniknąć ryzyka ich uszkodzenia, przez tydzień po zabiegu należy zrezygnować z mycia głowy. Szwy skórne i opatrunek są zdejmowane po 14 dniach od operacji i zastępowane opaską ochronną, która powinna być noszona przez 6 kolejnych tygodni. Po 7 dniach od zabiegu możliwy jest powrót do życia zawodowego.

text: Mediklinika

UDOSTĘPNIJ TEN WPIS

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.