Walka z czasem

Walka z czasem

Jak często walczysz z czasem? Zmagasz się, próbujesz i…. przegrywasz?

Oto 5 zasad kończenia zadań przed terminem

Znasz to uczucie, kiedy nadmiar obowiązków i zadań Cię wręcz przytłacza? Kiedy akurat w tym samym czasie szef oczekuje wyników, zbliżają się terminy złożenia ważnych dokumentów, dziecko ma imprezę urodzinową, a trzeba jeszcze zaplanować wakacje? Od nadmiaru może czasem rozboleć głowa i kiedy rzucisz się w wir zadań na oślep najprawdopodobniej skoczysz wyczerpana i bez szczególnych efektów… Trochę w urodzinowym klimacie, dziś będzie na słodko J Oto 5 zasad skutecznej realizacji zadań i kończenia ich PRZED upływem terminu:

  1. Planuj – planowanie jest bardzo ważne, ponieważ pozwala Ci zobaczyć całość zadania z lotu ptaka i zastanowić się nad okresem realizacji i działaniami, jakie musisz wykonać. Planuj w układzie tygodniowym i dziennym. Każdego dnia nim zaczniesz pracę, zaplanuj ten dzień. Oczywiście samo planowanie Ci nie pomoże, musisz jeszcze ten plan wdrożyć.
  2. Nie da się zjeść całego tortu na raz, więc lepiej go jeść po kawałku – kiedy stoi przed Tobą wyzwanie, zadanie lub cel do osiągnięcia, to zwykle na początku Cię on przeraża. Zastanawiasz się, jak sobie z nim poradzić, od której strony zacząć? A zacząć najlepiej od podzielenia tego wielkiego zadania na mniejsze części, które łatwiej Ci będzie zrealizować – nazwijmy je kawałkami tortu. Potem każdy kawałek przeanalizuj pod kątem: ważności i wzajemnych powiązań i nadaj kawałkom odpowiednią kolejność.
  3. Łącz kawałki w bloki tematyczne – szybko stwierdzisz, że pewne kawałki tortu są do siebie podobne (mają ten sam kolor lukru lub czekoladę J), warto je więc „zjeść” razem, czyli zrealizować w pakiecie – będzie szybciej, mniej się napracujesz, a i efekt będzie szybszy.
  4. Naucz się dzielić kawałkami tortu – nie bądź Zosią-Samosią, pracować należy mądrze, a nie dużo. Kiedy więc widzisz, że ilość zadań Cię zalewa, poszukaj kogoś, kto może Ci pomóc i oddaj mu część zadań. Czy przez to zarobisz mniej? Pewnie tak, ale zastanawiałaś się ile warta jest Twoja godzina życia?
  5. Korzystaj z tzw. „złotej godziny” jedzenia tortu, czyli braku dostępności dla kogokolwiek – wyłącz telefon, facebooka, nie sprawdzaj maili i skup się zupełnie na swoim zadaniu – zobaczysz jak niesamowicie wzrośnie Twoja produktywność.

Smacznego!

Text: Małgorzata Gajewska – Project Manager, Audytor CIA, Trener