kalendarz 2018

Co się tutaj dzieje, czyli lipiec w Szczecinie…

Chociaż sezon urlopowy rozpoczął się już tydzień temu, to szczecińska sfera kulturalno-artystyczna wcale na urlop się nie wybiera…Lipiec, podobnie zresztą jak czerwiec, obfituje bowiem w cały szereg interesujących wydarzeń, w których po prostu nie sposób nie wziąć udziału.

Szczerze mówiąc, to ja nie zregenerowałam jeszcze w pełni sił po udziale w czerwcowych eventach…Wczoraj, oszołomiona i niebywale zachwycona wieczorym występem najlepszych tenorów z całego świata zasnęłam dopiero kilkanaście minut po północy. Już dawno nie brałam udziału w tak podniosłym wydarzeniu…W jubileuszowym turnieju wzięło udział ośmiu śpiewaków: po jednym  z Korei Południowej, Gruzji i Hiszpanii, dwóch z Bułgarii i trzech z Polski. Zwycięzcą turnieju, oraz zdobywcą 1000 róż od publiczności, został Wonhyeok Choi z Korei Południowej (nieśmiało dodam, że to także i mój faworyt). Nie ulega wątpliwości jednak, że wszyscy tenorzy prezentowali zaskakująco wysoki poziom umiejętności. Ja ze swojej strony gratuluję wszystkim wspaniałym uczestnikom, a Was zapraszam do sprawdzenia jakie imprezy wybrałam dla Was         w lipcu. Do zobaczenia.

3-31 lipca 2018 r. – XI Zamkowe Noce Filmowe

3 lipca zaczyna się kolejna edycja popularnych wśród mieszkańców Zamkowych Nocy Filmowych. Letnie projekcje filmów realizowane są w urokliwej scenerii zamkowego dziedzińca już od 2008 r.  Cieszą się ogromnym zainteresowaniem zarówno ze strony mieszkańców Szczecina, jak i licznie odwiedzających Zamek turystów z kraju i zagranicy. Terminy projekcji w lipcu: 3, 5, 10, 17, 19, 24, 26, 31. Ja już wybrałam filmy, które na pewno zobaczę a Wy?

Strona wydarzenia: http://zamek.szczecin.pl/kalendarz.php?id=6829

6-7 lipca 2018 r. – III edycja Zjazdu Młodych Gwiazd

 Zjazd Młodych Gwiazd to ogólnopolski konkurs wokalny, którego zadaniem jest promowanie sztuki wokalnej i historii polskiej piosenki wśród młodych muzyków, propagowanie najlepszych wzorców tekstowo-muzyczno-wokalnych oraz wymiana doświadczeń opiekunów i wykonawców. Dzięki promocji polskiej piosenki młodzi artyści mają szansę nie tylko na poznanie dorobku  najważniejszych twórców polskiej muzyki popularnej, ale także na nawiązanie kontakt z ważnymi osobami krajowej branży muzycznej, którzy mogą pomóc w ich karierze wokalnej. Tematem przewodnim tegorocznej edycji konkursu są Dziewczyny Rocka – Wanda Kwietniewska, Małgorzata Ostrowska, Urszula i Izabela Trojanowska. Zwycięzca konkursu otrzyma Nagrodę im. Heleny Majdaniec i wystąpi wraz ze wszystkimi uczestnikami na koncercie galowym 8 lipca           w Różanym Ogrodzie Sztuki.

Strona wydarzenia: https://saa.pl/wydarzenie/zjazd-mlodych-gwiazd-2018

 7 lipca 2018 r. – 73 urodziny Szczecina

 Już za tydzień będziemy mieć okazję do świętowania 73 urodzin naszego wspaniałego miasta. Imprezę rozpocznie degustacja dwóch przygotowanych na tę wyjątkową okazję, ogromnych,  73-kilowych tortów. Degustacji towarzyszyć będą wyjątkowe koncerty. Na scenie zobaczymy trzech wyjątkowych artystów – Kontrast Kwartet, Bigband “Jackpot and Floating Orchestra” i Jonę Ardyn. Dodatkowo, będzie można podziwiać przygotowaną specjalnie na 20-lecie samorządu terytorialnego wystawę. Na 38 fotografiach ujrzymy zmiany, które dokonały się w przestrzeni miasta, a z których korzystają codziennie setki mieszkańców. Impreza zakończy się wielką, urodzinową potańcówką, na której będziemy bawić się przy złotych przebojach z lat 50-70, dźwiękach ponadczasowej klasyki i  hitach muzyki współczesnej.   Organizatorzy zadbali także, jak co roku zresztą, o rozrywkę dla najmłodszych. O 15.00 rozpocznie się spektakl “Niesamowity Koziołek Matołek”. Całej imprezie towarzyszyć będą twórcze warsztaty i zabawy z animatorami.

Strona wydarzenia: https://saa.pl/wydarzenie/73-urodziny-szczecina

7 lipca 2018 r. – American Monster Truck Motor Show

Już za kilka dni na placu przed Netto Areną zobaczymy widowiskowe pokazy motoryzacyjne American Monster Truck Motor Show. To emocjonujące widowisko i pokaz motoryzacyjny  w wykonaniu czołowych grup kaskaderskich, łączący ze sobą elementy pirotechniczne, świetlne oraz muzyczne. Niezapomniany i jedyny w swoim rodzaju amerykański klimat bez wątpienia tworzyć będzie pisk opon, ryk silników, zapach benzyny i palonej gumy oraz popcornu. W programie American Monster Truck Motor Show 2018 znajdziemy między innymi: przejazd przez ścianę ognia z człowiekiem na masce pojazdu, drift, palenie gumy, przebijanie głową płonącej ściany, jazda samochodem na dwóch kołach, kontrolowane wypadki oraz podniebne skoki na motocyklach i motorach, połączone z akrobacjami.

Strona wydarzenia: https://www.facebook.com/events/180099822687596/

11 lipca 2018 r. – Wakacyjny koncert gwiazd: Akcent i Sławomir

Teatr Letni w Szczecinie zaprasza wszystkich miłośników dobrej zabawy na koncert gigantów muzyki disco polo i rock polo! Uwielbiani w całym kraju Zenon Martyniuk i zespół Akcent oraz Sławomir zabiorą nas w niezapomnianą muzyczną podróż. W programie wielkie show, wspólne zdjęcia, autografy i fantastyczna zabawa – musicie tam być! Start imprezy: 17.30.

Strona wydarzenia: https://bilety.fm/pl/muzyka/2638-bilety-na-wakacyjny-koncert-gwiazd-slawomir-akcent-zenon-martyniuk-11-lipca-2018-o-17-30-w-teatrze-letnim-w-szczecinie.html

12 lipca 2018 r. – GENTLEMAN- Szczecin Music Fest 2018

12 lipca na Zamku Książąt Pomorskich odbędzie się finałowy koncert tegorocznej edycji festiwalu Szczecin Music Fest. Na małym dziedzińcu pojawi się postać znana na pewno wszystkim fanom reggae. Gentleman to niemiecki artysta, który stylu reggae uczył się na Jamajce. W 2015 r. ukazała się jego płyta Mtv UNPLUGGED. Na jego koncie znajdziemy  także projekty łączące brzmienia reggae i muzyki klasycznej. Jest bardzo wszechstronnym twórcą. Ostatni album artysty nosi tytuł “The Selection” i podsumowuje dotychczasowe dokonania.

Strona wydarzenia: https://bilety.fm/pl/muzyka/2601-bilety-na-koncert-gentleman-12-lipca-2018-o-20-00-na-malym-dziedzincu-zamku-ksiazat-pomorskich-w-szczecinie.html

13 lipca 2018 r. – Pieniądze na rozwój firmy: skorzystaj z pomocy doradców

Technopark Pomerania zaprasza do udziału w panelu na temat dofinansowania specjalistycznych usług doradczych na innowację przez Instytucje Otoczenia Biznesu w ramach projektu „Zakup usługi IOB szansą na innowację MŚP” realizowanego przy współudziale środków pochodzących     z Unii Europejskiej w ramach działania 1.16 RPO WZP. Podczas spotkania będzie można poznać zasady pozyskania dofinansowania dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw w wysokości nawet 50 tys. zł oraz zobaczyć prezentację ofert usług doradczych Instytucji Otoczenia Biznesu.

Strona wydarzenia: https://www.facebook.com/events/190986781601180

14 lipca 2018 r. – WIELCY KONCERTMISTRZOWIE: Wieczór w oktecie

Baltic Neopolis Virtuosi został założony w 2016 roku przez polskich artystów i solistów we współpracy z międzynarodowymi twórcami, ze szczególnym uwzględnieniem muzyków z krajów nadbałtyckich. Poprzez koncerty zespołu bałtyckiego złożonego z wybitnych muzyków, przedstawia najcenniejsze zjawiska i trendy w muzyce polskiej i europejskiej. Celem tego międzynarodowego projektu jest połączenie niesamowitych talentów regionu Morza Bałtyckiego. Baltic Neopolis Virtuosi do tej pory koncertował m.in. w Polsce, Niemczech, Norwegii, Szwecji, na Litwie i w Estonii. W najbliższych miesiącach zagości po raz pierwszy w salach koncertowych      w Rosji, Wietnamie i Indiach. Główną misją  Baltic Neopolis Virtuosi jest promocja muzyki zarówno polskiej, jak i nadbałtyckiej oraz standardowej muzyki kameralnej dla większych zespołów od kwintetów do oktetów, dostarczających wysokiej jakości koncerty. Na szczecińskiej scenie zobaczymy:cRafała Zambrzyckiego-Payne (skrzypce) – Koncertmistrza Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, Emanuela Salvadora (skrzypce) – Koncertmistrza Baltic Neopolis Orchestra, Magdalenę Ziarkowską (skrzypce) – Koncertmistrzynię Filharmonii Częstochowskiej, Karolinę Koczur (skrzypce) – Akademia BNO, Vladimira Bukaca (altówka) – Talich Quartet, Bogoslava Andreeva (altówka) – Thüringer Symphonikera Saalfeld-Rudolstadta, Adama Klocka (wiolonczela) – Solistę i Dyrektora Filharmonii Kaliskiej
Andreasa Lenda (wiolonczela) – Koncertmistrza Rahvusooper w Estonii.

Strona wydarzenia: https://bilety.fm/pl/muzyka/2834-bilety-na-koncert-wielcy-koncertmistrzowie-14-07-2018-o-19-00-w-trafostacji-sztuki-w-szczecinie.html

22 lipca 2018 r. – Triathlon Szczecin 2018

Już za kilkanaście dni rozpocznie się piąta edycja imprezy sportowej podczas, której kilkuset zawodników z całej Polski zmierzy się w wyczerpujących zawodach łączących w sobie pływanie, jazdę na rowerze i bieg. Zawody odbędą się na trzech dystansach: popularnej „ćwiartce” 56,5 km, wymagającej „połówce” 112,99 km oraz sprincie 28,25 km. Różne długości tras dają możliwość startu zawodnikom o różnych stopniach zaawansowania. Trasa rowerowa będzie  z cała pewnością szybka, ale także bezpieczna i komfortowa. Wiedzie bowiem niemalże w całości po nowoczesnej dwupasmowej Drodze Krajowej nr 10. Trasa kolarska oferuje brak znaczących wzniesień                 i doskonałą jakość asfaltu, gwarantując doskonałe warunki do bicia życiowych rekordów. Trasa biegowa, tak jak w ubiegłym roku, wiedzie po szczecińskim Starym Mieście: pod Zamkiem Książąt Pomorskich, wzdłuż Ogrodów Zamkowych i wokół Bazyliki Archikatedralnej Świętego Jakuba.

Strona wydarzenia: https://triathlonszczecin.pl/opis-imprezy/

22 lipca 2018 r. – Amfiteatr Jazz Café – Marianna Wróblewska

Gmina Miasto Szczecin i Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Jazzowe zapraszają wszystkich amatorów muzyki jazzowej na koncert Marianny Wróblewskiej. Marianna Wróblewska to laureatka, obok  Haliny Frąckowiak i Zdzisławy Sośnickiej, tzw. “Złotej dziesiątki” II Festiwalu Młodych Talentów Szczecin 1963. Od tamtej pory jej kariera potoczyła się błyskawicznie. Od 1967 współpracowała z zespołem Rama 111. W 1968 r. odniosła swój pierwszy, poważny sukces zdobywając I nagrodę na festiwalu “Jazz nad Odrą” we Wrocławiu i została uznana za nadzieję polskiej wokalistyki jazzowej. W 1974 na Coupe d’Europe w Villach w Austrii wspólnie z Anną Jantar i Tadeuszem Woźniakiem zdobyła III nagrodę. Występowała z najlepszymi zespołami i solistami jazzowymi – Mieczysławem Koszem, Zbigniewem Namysłowskim, Włodzimierzem Nahornym. Jej ostatnim najważniejszym koncertem przed długą przerwą w aktywności estradowej był udział w Sopot Molo Jazz Festiwal 1998 r. Po 11 latach przerwy Marianna Wróblewska, wzięła udział w II edycji jazzowego spektaklu „Śpiewając Jazz”, którego premiera miała miejsce na Festiwalu Jazz Jamboree w listopadzie 2009 r. w Teatrze Polonia w Warszawie. Od tego czasu regularnie koncertuje. Podczas szczecińskiego koncertu, zgodnie z hasłem „Majdaniec w amfiteatrze Majdaniec”, Marianna Wróblewska wykona kilka specjalnie na ten koncert przygotowanych piosenek, niegdysiejszej koleżanki ze Złotej Dziesiątki legendarnego już Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie.

Strona wydarzenia: https://zuk.szczecin.pl/dzialalnosc/teatr-letni/amfiteatr-jazz-cafe

Text  – Ewelina Jędrzejewska

UDOSTĘPNIJ TEN WPIS

Share on facebook
Share on twitter

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.