W swoim cyklu artykułów o fobiach postaram się przybliżyć Państwu najróżniejsze jej rodzaje. Czasami nie zdajemy sobie nawet sprawy, że nasz lęk przed czymś może być objawem chorobowym. Mówimy tu oczywiście o lęku, który jest uporczywy i silnie przeszkadza nam w codziennym funkcjonowaniu.
Czym jest fobia?
Słowo fobia pochodzi z języka greckiego (gr.phobos-> oznaczające strach i lęk) i jest zaburzeniem nerwicowym.
Zrozumiałym jest fakt, że każdy z nas się czegoś boi. Strach w sytuacji zagrożenia pojawia się u każdego człowieka. Kiedy jednak ten strach, nie pozwala nam normalnie funkcjonować należy zwrócić się do specjalisty, gdyż jego uciążliwość może doprowadzić nas do obłędu. Można wtedy śmiało powiedzieć, że nie mamy tu do czynienia ze strachem a lękiem fobicznym.
Nad takimi objawami nie jesteśmy wstanie sami zapanować mimo tego, że jesteśmy świadomi ich irracjonalności. Fobie często współwystępują z depresją i napadami paniki.
Objawy
Objawy współwystępujące przy fobii:
– przyspieszone bicie serca,
– zawroty głowy,
– zaburzenie spostrzegania rzeczywistości,
– drżenie rąk,
– tiki mięśniowe,
– napady duszności,
– zwiększona potliwość i wiele innych.
Fobie w europejskiej klasyfikacji zaburzeń psychicznych ICD-10 dzielimy na:
– agarofobię,
– fobie społeczne,
– specyficzne postacie fobii,
– inne zaburzenia lękowe,
– fobie BNO.
Nikogo nie oszczędza
Wiele znanych osób cierpiało na fobie. Można tutaj wymienić takie nazwiska jak: George Washington chorujący na Tafefobię (lęk przed pochowaniem żywcem), Woody Allen chorujący na panofobię (lęk przed prawie wszystkim), Oprah Winfrey – Chiclefobia (strach przed guma do żucia).
Nie będziemy w naszych artykułach przybliżać wszystkich fobii, bo jest ich bardzo dużo. Postaram się jednak przybliżyć te, które są mniej znane. O lęku przed pająkami każdy słyszał, ale o wyżej wymienionej Tafefobii Georga Washingtona chyba już nie wiele kto.
W pierwszym artykule skupie się na fobiach na literę A. W każdym artykule podam po 10 fobii, z których znaczeniem będą mogli się Państwo zapoznać.
1) ABEMAROFOBIA -występuje wtedy, kiedy jeżdżąc środkami komunikacji, zawsze jesteśmy spięci z obawy przed przegapieniem swojego przystanku, nawet na znanej nam od dawna trasie.
2) ABLUTOFOBIA – stały i nieuzasadniony lęk przed myciem się, kąpielom i czyszczeniem swojego ciała. Częściej fobia ta występuje u dzieci i kobiet niż u mężczyzn.
3) ACHLUOFOBIA – bardzo częsty lęk. Cierpi na niego wiele dzieci a niekiedy i dorosłych. Dotyczy obawy przed ciemnością. Często osobom, u których występuje ten lęk, wydaje się, że z ciemności może wyłonić się coś lub ktoś.
4) AEROFOBIA – lęk przed wiatrem, przeciągiem, oddychaniem, ale także substancjami szkodliwymi występującymi w powietrzu. Osoby, które chorują na tę fobię, często poruszają się w maskach na twarzy.
5) AFENFOSMOFOBIA – lęk przed dotykiem. Bardzo dotkliwa fobia. Często nie pozwala stworzyć relacji damsko- męskich, ale i przyjaźni. Każdy, kto chce nas dotknąć, staje się zagrożeniem.
6) AGATEOFOBIA – lęk przed chorobą psychiczną, obłędem. Często występuje u osób, które miały w rodzinie osoby chorujące psychicznie.
7) AKROFOBIA – lęk przed wysokością, zarówno przebywaniem na wysokości, jak i obawą przed spadnięciem.
8) AKUSTYKOFOBIA – lęk przed dźwiękami, nie tylko obcymi, ale i własnym głosem. Bardzo ciężka fobia, która uciążliwie przeszkadza w normalnym życiu. Brzęczenie, komara, nasze własne słowa, dźwięki w telewizji, rozmowy ludzi. Wszystko to nie pozwala osobie chorującej na zwykłe zdrowe funkcjonowanie.
9) AMBULOFOBIA – strach przed staniem i chodzeniem. Kolejna bardzo uciążliwa fobia. Sama myśl o tym, że chory musi wstać lub zrobić krok powoduje atak paniki.
10) ANKSOFOBIA – strach przed ważeniem się.
Pola Szarwiło – Węgielska