feet-1047791_1920

Sposób na wrastające paznokcie – jak sobie radzić

Przyczyn wrastających paznokci jest kilka. Bardzo popularną jest nieprawidłowe, zbyt głębokie wycinanie krawędzi paznokcia, który wzrastając uciska wały około paznokciowe a nawet rani je. Głębokie wycinanie skórek wokół paznokcia może doprowadzić do zranienia a tym samym do powstania stanu zapalnego.

Napuchnięty wał około paznokciowy powiększa się, a tym samym paznokieć na niego napiera. Może to doprowadzić do długotrwałego dyskomfortu. Inne sytuacje, które doprowadzają do wrastania/ wkręcania się paznokci, to urazy mechaniczne. Wywołujemy je nosząc zbyt ciasne w czubkach buty, uprawiając sport (zwłaszcza bieganie). Narażone na ciągłe uciski, pojawiające się krwiaki i spełzanie płytki z paznokci mogą powodować zmianę toru ich wzrostu. Buty na wysokim obcasie także są sprzymierzeńcem tego problemu. Urazy mechaniczne: uderzenia, przytrzaśnięcia , zgniecenia to także pierwotne źródło problemu. Innym problemem jest nadwaga. Nadmierny ciężar ciała obciąża stopy i powoduje ich deformację, a w tym zmiany w wałach okołopaznokciowych i samych paznokciach. Wśród przyczyn znajduje się także dziedziczenie genetyczne. Tak jak na powyższe możemy mieć wpływ z genetyką nie wygramy. Jednak przestrzegając zasad noszenia odpowiednio dobranego obuwia, wkładek specjalistycznych możemy uniknąć tego problemu.

Objawy

Ból , zaczerwienienie a nawet stan zapalny. Może pojawiać się opuchlizna, krwawienie, wysięk, ropa. Przy dużym stanie zapalnym występuje ziarninowanie (stan gojenia się rany) postrzegane jako „żywe mięso”. Nawet najmniejsza zmian powoduje dyskomfort w chodzeniu. Próbując odciążyć miejsce bolące układamy nieprawidłowo stopę, a co za tym idzie – przysparzamy sobie innych problemów
w postaci nagniotków, pęcherzy, deformacji, bolesności kolan.

Co, jeżeli już się zdarzy?

Na ratunek – podolog. To specjalista, który dokładnie przeanalizuje problem, poszuka jego źródła i podpowie, co zrobić, aby sytuacja nie powtórzyła się. Jak wygląda proces leczenia.? Metod jest wiele. Na pewno w przypadku stanów zapalnych należy zacząć od ich wyciszenia. Później można działać tak,aby „nauczyć” paznokieć rosnąc prawidłowo bez zbędnego podcinania. Na rynku dostępne są klamry, które zawsze dobieramy indywidualnie do pacjenta i danego problemu. Możemy brzegi paznokci zabezpieczyć tamponadą, użyć preparatów uelastyczniających płytkę paznokciową. Dobrze rokującą metodą jest także redukcja problemu metodą Arkady. Przewagą tego sposobu jest możliwość pracy nawet w momencie występowania stanu zapalnego. Jednak czasem genetyczne przerośnięcie wałów okołopaznokciowych nie da rezultatu na dłużej jeżeli nie poddamy się zabiegowi resekcji. Zabieg ten wykonuje lekarz chirurg w znieczuleniu miejscowym.

I po problemie?

Tak, problem zażegnamy. Na jak długo? To zależy jak będziemy dbać o swoje stopy.

Pamiętaj! Stosuj się do zaleceń podologa:

  • noś dobrze dobrane obuwie!
  • prawidłowo obcinaj paznokcie- zawsze na prosto z lekko podpiłowanymi brzegami zgodnie
    z ich kształtem!

text: Agnieszka Furmanek

 

UDOSTĘPNIJ TEN WPIS

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.