Miesiąc październik już za nami, ale nie możemy zapomnieć jakiemu problemowi w tym okresie szczególną uwagę należy poświęcić. W 2008 roku Europejska Koalicja do Walki z Rakiem Piersi ustanowiła dzień 15 października „Europejskim Dniem Walki z Rakiem Piersi”.
No dobrze, ale co wspólnego ma rak piersi z odżywianiem? Jednym się może wydawać, że nic no bo jak możemy sobie pomóc w taki sposób.
Od dawna wiadomo, iż styl życia jest tym punktem, który w powyżej 60% decyduje o tym w jakim stanie będzie nasz organizm za 20- 30 lat. Więc chociażby w tym momencie należy poświęcić temu małemu rozdziałowi troszkę uwagi. Oczywiście witaminą C i samym żywieniem nie wyleczymy nowotworów ale możemy, odpowiednio wzbogacając swoje menu zapobiegać ewentualnemu pojawieniu się tej zmory naszego wieku.
Jak można w ogóle zdefiniować nowotwór? Prosta definicja, którą można znaleźć w Wikipedii
„Grupa chorób, w których komórki organizmu dzielą się w sposób niekontrolowany, a nowo powstałe komórki nowotworowe nie różnicują się w typowe komórki tkanki”…. Czyli to najprościej nasze komórki, które się zbuntowały. Dlaczego tak zrobiły? Przyczyn jest wiele na wielu podłożach, lecz ja pragnę się skupić na tym zależnym od nas, czyli żywieniu.
Coraz więcej uwagi poświęca się biologicznie aktywnym składnikom żywności: związki fitochemiczne, witaminy, błonnik pokarmowy, kwasy omega -3 , składniki mineralne, probiotyki oraz prebiotyki .
Związki polifenolowe to jedna z najliczniejszych grup fitozwiązków. Ich rola polega głównie na ochronie cząsteczki przed uszkodzeniem jej DNA przez karcinogenne formy tlenu (wolne rodniki), które mogą być przyczyną mutacji. Poza tym wykazują również działanie antyangiogenne, antyprzerzutowe, przeciwzapalne, przeciwbakteryjne jak i przeciwwirusowe Dobry przykład: sulforafan występujący w roślinach krzyżowych, głownie brokuły (nowotwór jelita grubego, gruczołu krokowego).
Truskawka, któż jej nie lubi. Niskokaloryczna, super smak. Idealna dla nas kobiet w profilaktyce nowotworu piersi. Jest skarbnicą kwasu elagowego podobnie jak inne owoce jagodowe oraz winogrona. Kwas elagowy ma silne właściwości antyoksydacyjne, przeciwnowotworowe, antymutagenne i wykazuje aktywność przeciwzapalną. Na podstawie wielu badań stwierdzono, że kwas elagowy wykazuje właściwości przeciwnowotworowe. W jednej z prac “Isolation of strawberry anthocyanin-rich fractions and their mechanisms of action against murine breast cancer cell lines” znalazłam badania, które skupiły się właśnie na właściwościach truskawki z odmiany Alba, które potwierdziły antyproliferacyjne na komórki rakowe.
Temat profilaktyki przeciwnowotworowej jest bardzo szeroki, szczególnie w kontekście odżywiania, stylu życia, w czasach, kiedy żyjemy w takim pędzie, iż praktycznie zapominamy o sobie, o swoim zdrowiu a do specjalisty zgłaszamy się zbyt późno, kiedy często słysząc diagnozę i słowa jest już za późno na pełne wyleczenie przecieramy oczy. Dbajmy aby w naszym życiu nie zabrakło ruchu, urozmaiconego talerza, dbajmy o wagę naszego ciała, dbajmy o stan naszego umysłu – dajmy mu chwilę wytchnienia.
Pamiętajmy o badaniach kontrolnych, samobadaniu piersi. Zajmuje na m to chwilę a potrafi uratować życie. Jeśli dorzucimy do tego urozmaicone posiłki zapewne nasz organizm będzie miał siłę walczyć z każdym atakiem na niego. Czego Wam Kochane Czytelniczki oraz sobie życzę.
Mgr Inż. Joanna Głuszyk – dietetyk, instruktor Nordic-Walking.