Adopcja pasa- psi senior

„Posiadanie psa jest jak tęcza. Szczenięta są radością na jednym jej końcu. Stare psy są skarbem na drugim”

W obecnym i kolejnym artykule chciałabym wam przybliżyć kwestie adopcji szczeniąt i psów starszych Z czysta świadomością zaczniemy od psich seniorów ze względu na fakt, że jest to grupa, której znalezienie domu graniczy z cudem. Szczenięta znajduję domy praktycznie od razu. Rzadko ich odsiadka jest długa, czego nie możemy powiedzieć o psach starszych.

Dlaczego tak mało myślimy o adopcji psów starszych.

Głównym argumentem jest, wiem i fakt, że nie maja długiego życia przed sobą i boimy się, co zrobimy jak odejdzie. Trochę w tym prawdy jest, ale czy przy adopcji nie powinnyśmy myśleć głównie o psie? Już adoptując psa robimy coś cudownego, adoptując psa starszego ratujemy mu życie . To jest różnica. Adopcje psów starszych są w Polsce rzadkością, aczkolwiek już widzimy ze świadomość ludzi popycha ich częściej w tym kierunku. Kto raz adoptował starszego psa z reguły ponownie się na to decyduje. Jak w cytacie, to skarb niemierzalny w żaden sposób.

Obalamy mity, że psów starszych nie da się niczego nauczyć. Oczywiście że się da i tutaj duży ukłon w stronę włąścicieli  moich geriatrycznych pacjentów: Kuby, Flapka , Ringa,Lakiego i Brutka, którzy nie bali się takiej adopcji , Ba, dzielnie uczęszczają na zajęcia i świetnie sobie radzą. Serce rośnie, patrząc na metamorfozy tych psów. Psów, które dostały dodatkowe lata życia z samego faktu, że maja kochający dom

Psi seniorzy posiadają mądrość życiową, nie są zwariowane jak młodziki, nie trzeba im poświęcać tyle czasu na wychowanie, co szczeniakom. Ich psychika jest już ukształtowana, a jednocześnie temperament spokojniejszy. Potrzebują więcej snu. spokoju

Wymagają jednak nakładów finansowych, ale który pies nie wymaga?Te, ciut więcej, bo często specjalistyczna karma, leki i suplementacja obarczają nasz portfel . Te kwestie musimy brać pod uwagę, dlatego że jest to właśnie przyczyna porzucania psów starych. Często były właściciel nie chce lub nie może psa leczyć, wiec oddaje go do schroniska. Dlatego przygotowując się do adopcji starszego psa musimy dokładnie poznać jego potrzeby i przemyśleć, czy jesteśmy w stanie dać mu to, czego potrzebuje.

Codziennie w Polsce porzucanych jest kilkaset psów pomiędzy 10 a 17 rokiem życia.

Są to często psy głuche ślepe, zaniedbane zdrowotnie z problemami. One maja nikle szanse na adopcję tylko dlatego, że są stare. Niektóre ze stresu odchodzą w zakratowanym boksie. Dlatego tym bardziej zachęcam do spróbowania. Zachęcam do tego, aby dać takiemu psu szansę, a możecie mi wierzyć na słowo, że nie pożałujecie. Nie bójmy się straty, a cieszmy się że uratowaliśmy życie.

Text: Joanna Misztela Centrum Kynologiczne Happy Dog