Adopcja szczeniaka

Ostatnio przerabialiśmy temat adopcji psa w starszym wieku. W tym artykule chciałabym przyblizyc Wam kwestie adopcji szczeniaka. Większość osób idąc do schroniska szuka właśnie młodziutkich paro tygodniowych psiaków. I jest to znaczny odsetek ludzi chcących adoptować psa. Z reguły sugerujemy się faktem że młody pies szybciej się uczy, szczenię łatwiej się przyzwyczaja i w ogóle to w związku ze szczeniakiem są same pozytywy.

Statystyki jednak pokazują, że bardzo duży odsetek szczeniąt adoptowanych w wieku do 3 miesiąca ponownie szuka domu lub wraca do schroniska w wieku pomiędzy 8 miesięcy a 2 lata. Dlaczego tak się dzieje?

Ponieważ przy adopcji szczeniaka nie zdajemy sobie sprawy z wielu rzeczy, a widzimy tylko pocieszną małą kulkę. 

  1. Szczeniaki gryzą, sikają, płaczą po nocach.
  2. Szczeniaka trzeba wychować. Nie wychowa się pozostawiony sam sobie. Musi nauczyć się co mu wolno, czego nie, dlaczego on musi zostać w domu a my wychodzimy. Szczeniak nie nauczy się że załatwiać trzeba się na dworze, podczas gdy na dwór wyprowadzamy go raptem 3x dziennie a za sikanie w domu dostaje gazetą.
  3. W wyborze szczeniaka decydującą rolę ma jego wygląd a nie charakter. A to właśnie charakter decyduje o tym w jaki sposób powinno wyglądać jego wychowanie, z jakimi problemami możemy się spotkać.
  4. Często nie jesteśmy w stanie przewidzieć co, z danego szczeniaka wyrośnie.

Adopcja szczeniaka wbrew pozorom to temat do głębszego zastanowienia.

  1. Czy jesteśmy w stanie uczęszczać na szkolenia dla szczeniąt jeśli okaże się, że w pierwszych 2 tygodniach wspólnego życia nie radzimy sobie z temperamentem milusińskiego.
  2. Czy będziemy w stanie wychodzić ze szczeniakiem co 2-3 godziny? Jest to czynność której szczeniaki uczą się bardzo szybko ponieważ naturalnym odruchem psa jest załatwianie się poza własnym terenem stałego przebywania lub spania. Bagatelizowanie i wydłużenie nauki czystości do paru miesięcy powoduje u młodego psa frustracje i często pies roczny potrafi pozostawić nam w domu niespodziankę.
  3. Nawet jeśli wzięliśmy urlop na czas oswojenia się z nowymi domem, zostawiajmy szczeniaka samego. Ponieważ my wrócimy do pracy a szczenię nie zrozumie że tym razem z nami nie idzie.

 

Adopcja lub zakup szczeniaka to wzięcie odpowiedzialności za całe życie psa. Jak go wychowamy, nauczymy, tak wejdzie w dorosłe życie. Wychowanie szczeniaka jest dużo bardziej zawiłą sprawą niż np. wyszkolenie psa dorosłego już ukształtowanego.

Szkolenie to nie wychowanie, wychowanie to nie szkolenie, ale obie te rzeczy powinni czynnie ze sobą współgrać. Wtedy mamy pewność, że ze szczeniaka wyrośnie bezproblemowy, ciekawy i pewny siebie pies.

 

Text Joanna Misztela Centrum Kynologiczne Happy Dog