paragliding-1415291_1920

Adrenalina – znana wszystkim. Czym jest naprawdę, czy może być groźna?

Adrenalina inaczej nazywana 3XF czyli: (Fright,Fight,Flight) Hormony strachu, walki i ucieczki. Hormon ten jest wytwarzany przez rdzenie nadnerczy i jest neuroprzekaźnikiem pomiędzy neuronami. Adrenalinę wykorzystujemy w medycynie, np. ratując astmatyków.

W organizmie adrenalina pełni funkcję utrzymania wszystkich narządów w odpowiedniej kondycji. O adrenalinie mówimy także, że to hormon stresu, ponieważ jej wydzielanie silnie wiąże się z emocjami, przeżyciami, ciężką pracą fizyczną. Podwyższony poziom adrenaliny, gdy bardzo się boimy, cieszymy czy stresujemy, nie zagraża nam, o ile nie utrzymuje się bardzo długo.

Uzależnieni od adrenaliny?

Nałóg to nie tylko: kawa, herbata, papierosy, narkotyki. Nałogiem może być uzależnienie się od czegoś, co jest niebezpieczne: sporty ekstremalne, szybka jazda samochodem itd. Nie mówię tutaj o podziale na takich ludzi, którzy boją się skakać ze spadochronem i tych, którzy się nie boją. Raczej o podziale na takich: którzy wracając do normalnego trybu dnia, uważają, że ich życie to nuda, a takich, którzy umieją wrócić do rzeczywistości. Dokładnie o to chodzi.

Jeżeli wracając do codziennych obowiązków tj. praca, relacje, rodzina, związek zauważamy, że jest nam źle. Uważamy takie życie za rutynę. Myślimy ciągle o tym, co w tym czasie moglibyśmy ekstremalnego zrobić. Wtedy możemy mówić o uzależnieniu od adrenaliny. Niezależnie od tego, czy szukamy adrenaliny, skacząc ze spadochronu, oglądając codziennie horrory czy grając w kasynie, to musimy pamiętać o tym, że organizm się przyzwyczaja do pewnego poziomu adrenaliny. Stąd moment zaprzestania, odpoczynku wiąże się z zespołem odstawienia jak po narkotykach. Pozytywne działanie adrenaliny na nasz organizm jest bardzo krótkotrwałe, a stan euforii szybko przechodzi w zmęczenie. Takie skoki samopoczucia są bardzo niebezpieczne, szczególnie jeśli powtarzane są regularnie.

Badania wykazują, że od adrenaliny najczęściej uzależniają się mężczyźni. Musimy mieć jednak świadomość, że uzależnienie wpływa nie tylko na daną jednostkę ale i na ludzi go otaczających.

Bardzo rzadko udaje się zupełnie wyleczyć z tego nałogu. Jednak długoletnia psychoterapia pomaga zmniejszyć zapotrzebowanie na tak ogromne dawki adrenaliny. Bardzo ważne by rodzina uzależnionego pokazywała mu, jak jego stan wpływa na nich. By ten mógł zrozumieć, że nie jest odpowiedzialny tylko za siebie, ale i za swoją rodzinę. Pamiętajmy o tym, że ekstremalne doznania kojarzą nam się często tylko z zabawą, hobby, pasją, zainteresowaniami. Wydają się bezpieczne. Badania pokazują, że uzależnieni często trafiają do lekarza, terapeuty, dopiero gdy wydarzy się coś złego tj. wypadek.

Ponadto nie każdy wie, że przedawkowanie adrenaliny prowadzi do uszkodzeń narządów wewnętrznych. Np.: częstoskurcz wywoływany przez nadmiar adrenaliny powoduje, że serce bije 120 razy/ minutę gdzie norma jest 60-90 razy/minutę. Adrenalina może zwiększyć stężenie glukozy we krwi, powodować udary mózgu i wiele innych.

Podwyższona euforia, kołatanie serca, radość kojarzy nam się z czasem wolnym, zainteresowaniem, hobby, pasjami, rozwojem. Pamiętajmy tylko, że to wszystko jest bardzo ważne, ale od tego jest bardzo cienka granica do nałogu.

Text Gabinet Psychoterapii Pola Szarwiło – Węgielska

paragliding-1415291_1920

#adrenalina

#uzależnienie #uzaleznienie

#strach

#emocje

#psychologia

UDOSTĘPNIJ TEN WPIS

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.