pregnant-1561750_1920

Aktywna ciąża

Wiele kobiet w ciąży nie docenia, jak ważna jest w tym okresie – jak zresztą w każdym innym – regularna aktywność fizyczna.

Aktywność fizyczna z perspektywy różnych specjalistów:

  1. To oczywiste, że kobietom w ciąży aktywność fizyczna bardzo służy. Ale chciałbym podkreślić, że to jest ważne już na etapie przygotowań do ciąży. Odpowiednia masa ciała (BMI w normie), racjonalna dieta plus wysiłek fizyczny to obecnie podstawa planowania macierzyństwa. W ciąży szczególnie polecane są – oczywiście po wykluczeniu przeciwwskazań i uzyskaniu zgody lekarza prowadzącego – spacery, pływanie (najlepiej w basenie z wodą ozonowaną), gimnastyka w wodzie, pilates, elementy jogi. Uprawiając sport w ciąży trzeba jednak zachować dużą ostrożność. Nie polecałbym na przykład jazdy na rowerze, ponieważ kobiety w ciąży mają czasami kłopoty z utrzymaniem równowagi. Tym bardziej niewskazana jest jazda na łyżwach czy rolkach. Ale rower stacjonarny? Tak, jak najbardziej. – opinia lekarzy ginekologów. 20151110_114336
  1. Aktywność fizyczna w ciąży wpływa korzystnie na kondycję fizyczną przyszłej matki, na pewno poprawia sprawność ogólną i zmniejsza dolegliwości ciążowe, tj. bóle pleców i obrzęki. Kobiety uprawiające sport w ciąży mają większą świadomość swojego ciała podczas porodu, lepszą wytrzymałość i kontrolę oddechu, co z kolei może przyczynić się do skrócenia poszczególnych faz porodu. Łatwiej i szybciej powracają też do dobrej formy po porodzie. W ciąży, o ile nie ma przeciwwskazań, zaleca się aktywność umiarkowaną, dostosowaną do aktywności kobiety sprzed ciąży. Kobiety ciężarne powinny rezygnować ze sportów urazowych, bacznie obserwować reakcje swego ciała. Należy jednak podkreślić, że jakakolwiek aktywność fizyczna jest lepsza od bierności – opinia położnej
  1. 0761e712-f6cf-45a3-9c6a-63379f496740Każdy rodzaj sportu ma pozytywny wpływ na kondycję psychiczną człowieka. Tak się dzieje zawsze, a więc także podczas ciąży. Regularny, umiarkowany wysiłek w ciąży powoduje lepsze dotlenienie organizmu, a także wydzielanie się endorfin, czyli substancji poprawiających samopoczucie. Po takim wysiłku przyszła mama odczuwa przypływ energii, jest bardziej zadowolona z siebie, wzrasta jej samoocena, zwłaszcza że aktywność fizyczna zapobiega nadmiernemu przybieraniu na wadze, a więc wpływa też bezpośrednio na zadowolenie ze swojego ciała. Uprawianie sportu w ciąży – w bezpiecznej, umiarkowanej formie – skutecznie zapobiega obniżeniu nastroju i zmniejsza ryzyko wystąpienia depresji. Warto zapisać się na zajęcia grupowe, bo takie spotkania działają mobilizująco, a wspólne doświadczanie wysiłku buduje poczucie wspólnoty, z którego można czerpać jeszcze więcej satysfakcji.

Jak wynika z badania „Polka w ciąży”, przeprowadzonego przez TNS OBOP w 2012 roku, wśród kobiet planujących ciążę 48 proc. deklarowało, że zamierza w ciąży uprawiać sport lub umiarkowaną aktywność fizyczną, jednak w grupie kobiet, które już były w ciąży, tylko 17 proc. przyznało, że to robi.

Text Joanna Złotkowska Be fit Mom- Szczecin

pregnant-1561750_1920

 

UDOSTĘPNIJ TEN WPIS

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.