walking-1868652_1920

Aktywność fizyczna: potrzebna czy nie?

Na jaki temat tym razem będzie artykuł…? Otóż moi Drodzy – aktywność fizyczna. Na co komu i po co aktywność fizyczna oraz po co czepiać się osób, które leżą na kanapach z pilotem w ręku. Czy to w ogóle ma sens spocić się i po co ruszać cztery litery sprzed telewizora. Argumentów za pewno troszkę można uzbierać, ale tych przeciw myślę, iż znajdziemy więcej. Taka prosta definicja aktywności fizycznej ujmuje ją jako każdy ruch ciała konieczny do codziennego życia lub części programy ćwiczeniowego.

Krótko i zwięźle w temacie braku aktywności fizycznej na nasz organizm np. z punktu widzenia układu oddechowego:

  • Mniejsza pojemność oddechowa płuc
  • Słaba praca mięśni oddechowych
  • Niższa wydolność oddechowa


Jak na to reaguje nasz układ sercowo-naczyniowy

  • Mniejsza objętość wyrzutowa serca
  • Obniżenie pojemności minutowej sera

Powyższe 2 czynniki dają obraz gorszego zaopatrzenia naszego organizmu w substancje odżywcze. Układ ruchowy na pewno nie zostawi tego tak w spokoju. Ilu z nas w wieku 40 lat zrobi skłon lub po takim skłonie bez problemu się wyprostuje ? Pamiętajmy, iż po 35 r.ż powoli tracimy tkankę mięśniową na rzecz tkanki tłuszczowej i jeśli nic nie zrobimy w kierunku zapobiegania temu procesowi to problemy zdrowotne będą się nas częściej atakować. Drogie Panie aktywność fizyczna chroni nas przed osteoporozą. Układ odpornościowy jest silniejszy u osób aktywnych niż u osób ograniczających się po godzinach pracy do trenowania tylko kciuka. Tkanka tłuszczowa – tak się martwimy, że mamy jej tu i ówdzie za dużo? Do początku XX w. była postrzegana jako organ nieaktywny metabolicznie, że niby nic się tam nie dzieje. Otóż, nie do końca tak jest. W 1948 r. P. Shapiro i Wertheimer podważyli wcześniejsze stwierdzenia . Dowiedli, iż metabolizm i kumulacja tłuszczu jest kontrolowana przez czynniki pochodzenia endokrynnego i nerwowego. Od tego czasu trwają badania po dziś dzień nad jej rolą i jej skutkami kiedy nosimy jej nadmiar.

Aktywność fizyczna jest tym czynnikiem, obok racjonalnego żywienia, który pozwala na trzymaniu jej zawartości w naszym organizmie w granicach normy.

Pamiętajmy, iż podejmowanie zachowań prozdrowotnych odgrywa znaczącą rolę w promocji zdrowia, poprawie zdrowia psychicznego , – tak ruch uwalnia endorfiny. Ruch jest niezbędny do optymalnej poprawy funkcjonowania naszego organizmu a połączony z racjonalnym odżywianiem pozwala często na powrót do zdrowia beż zbędnej farmakologii . Dlaczego ? ponieważ większość chorób nękających nasze społeczeństwo to choroby dietozależne , gdzie ruch i dieta pozwolą powróć do homeostazy.

mgr inż. Joanna Głuszyk – dietetyk, dietetyk bariatryczny, psychodietetyk

UDOSTĘPNIJ TEN WPIS

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.