stretching-498256_1920

Aktywność fizyczna: potrzebna czy nie?

Na jaki temat tym razem będzie artykuł..? Otóż moi Drodzy – aktywność fizyczna

Tak, ostatnio pod jednym z moich postów pojawiła się dość żywa dyskusja na co komu i po co aktywność fizyczna oraz po co czepiać się osób, które leżą na kanapach z pilotem w ręku.  Czy to w ogóle ma sens spocić się i po co ruszać cztery litery sprzed telewizora. Argument był dość słaby a w sumie to żaden. Czy się czepiam? Nie ale raczej próbuję uświadomić, iż taki styl życia nie prowadzi do niczego dobrego.

Taka prosta definicja aktywności fizycznej  ujmuje ją jako każdy ruch ciała konieczny do codziennego życia lub części programy ćwiczeniowego.

Krótko i zwięźle w temacie braku aktywności fizycznej  na nasz organizm np. z punktu widzenia układu oddechowego:

  • Mniejsza pojemność oddechowa płuc
  • Słaba praca mięśni oddechowych
  • Niższa wydolność oddechowa

Jak na to reaguje nasz układ sercowo-naczyniowy

  • Mniejsza objętość wyrzutowa serca
  • Obniżenie pojemności minutowej serca

Powyższe 2 czynniki dają obraz gorszego zaopatrzenia naszego organizmu w substancje odżywcze.

Układ ruchowy na pewno nie zostawi tego tak w spokoju.

Ilu z nas w wieku 40 lat zrobi skłon lub po takim skłonie bez problemu się wyprostuje?

Pamiętajmy, iż po 35 r.ż powoli tracimy tkankę mięśniową na rzecz tkanki tłuszczowej i jeśli nic nie zrobimy w kierunku zapobiegania temu procesowi to problemy zdrowotne będą się nas częściej atakować. Drogie Panie aktywność fizyczna chroni nas przed osteoporozą. Poza tym układ odpornościowy jest  silniejszy u osób aktywnych niż u osób ograniczających się po godzinach pracy do trenowania tylko kciuka.

O korzyściach zdrowotnych aktywności fizycznej w osobnym artykule

Pamiętajmy, iż podejmowanie zachowań prozdrowotnych odgrywa znaczącą rolę w promocji zdrowia , poprawie zdrowia psychicznego , – tak ruch uwalnia endorfiny. Ruch jest niezbędny do optymalnej poprawy funkcjonowania naszego organizmu a połączony z racjonalnym odżywianiem pozwala często na powrót do zdrowia beż zbędnej farmakologii . Dlaczego ? ponieważ większość chorób nękających nasze społeczeństwo to  choroby dietozależne , gdzie ruch i dieta pozwolą powróć do homeostazy.

Mgr inż. Jmg-dietetyk Joanna Głuszyk , instruktor Nordic Walking

 

UDOSTĘPNIJ TEN WPIS

Share on facebook
Share on twitter

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.