ring-2571761_1920

Biżuteria jako inwestycja

Zbliża się lato więc okres komunii , potem zaręczyn i ślubów. Coraz częściej upominkiem jest złoto i diament.

W przeciwieństwie do gotówki zyskują z czasem na wartości, bo im większa inflacja, tym cena wyższa. Są ponadczasowe w każdym rejonie świata. Mamy wiec pewność, że wszędzie na świecie są i będą walutą. Nawet jeśli realia polityczne się zmienią, pojawi się  coś nie przewidzianego (jak ostatnio nowy wirus) i obdarowany będzie chciał zmienić miejsce, w którym, żyje lub zmienić zajęcie, to za złoto i diament wszędzie kupi to, co do zaczęcia „do nowa” potrzeba.

Jest to bardzo skoncentrowane bogactwo wiec w przeciwieństwie do nieruchomości bardzo łatwo przewieźć ( 0,2 gr diamentu to nawet 100 000 zł).

Złoto i diament, to inwestycja namacalna, wiec pięknie opakowane zawsze będą przywoływały pozytywne emocje i wspomnienia. Do tego diament zawsze można oprawić i w przyszłości stworzyć np. zawieszkę będąca pamiątka po darczyńcy .Nie traci on nic z walorów inwestycyjnych. Minusem jest często wysoki koszt biżuterii – kupując sztabki, czy monety, płacimy cenę giełdową złota i koszt produkcji sztabki, czy monety i marże pośredników; kupując biżuterię, płacimy dodatkowo za markę producenta ,przetop złota, projekt, a marże sprzedawców są znacznie wyższe .W odróżnieniu od firm funkcjonujących na rynku złota, sieci jubilerskie muszą radzić sobie ze znacznie wyższymi kosztami, chociażby przez wzgląd na dużą liczbę salonów i duże zatowarowanie na bieżąco .

Ale największym minusem kupna gotowej biżuterii jest fakt iż większość salonów nie sprzedaje kamieni z certyfikatem jednego z trzech uprawnionych do tego laboratoriów (HRD, IGI, GIA).

Kupując nie mamy więc pewności jakiej jakości diament kupujemy a różnice cenowe mogą sięgać kilkuset tysięcy. Nie mamy też pewności , że faktycznie jest to diament. Certyfikacja kosztuje, wiec jubilerzy korzystają z braku wiedzy i  wydają swoje . Nawet jeśli parametry są właściwe, to problem pojawia się przy próbie odsprzedaży. Nie certyfikowany diament jest odsprzedawany w dużo mniejszej cenie lub nie odsprzedamy go w ogóle. Jest na to sposób- kupić diament  a następnie oprawić.

Wybieramy wówczas diament, który jest inwestycja i kupujemy od firmy inwestycyjnej,  w której doradca zaproponuje portfolio dostosowane do naszych oczekiwań.

Pamiętajmy, by kupić w firmie , która jest w stanie zaoferować certyfikat, a także pokazać cenę diamentu sugerowana w międzynarodowym cenniku – Rapaport i zaproponować niższą. Jeśli wiemy , że diament będzie oprawiany upewnijmy się , iż. na diamencie jest inskrypcja zrobiona laserem z numerem certyfikatu . Wówczas po oprawieniu nadal pod mikroskopem  możemy sprawdzić czy jest to nasz diament. Następnie wybierzmy sobie wzór i stwórzmy, własną unikalną , niepowtarzalną biżuterię .Im bardziej unikalna, tym lepsza. Dziś w salonach biżuteryjnych można kupić dużo produktów produkowanych masowo. Ale biżuteria autorska, projektowana i wykonywana przez designerów, zawsze będzie warta więcej. Zadziałają tutaj te same prawa, które działają na rynkach kolekcjonerskich – sztuki czy numizmatyki. Im rzadszy przedmiot, tym cenniejszy może się okazać dla potencjalnego nabywcy.
Zatem w przypadku biżuterii autorskiej śmiało można powiedzieć, że posiada ona cechy przedmiotów kolekcjonerskich.

Podsumowując diament  biżuteria to wyjątkowy, niepowtarzalny, wartościowy prezent . Oczywiście pod warunkiem, iż kupimy we właściwej firmie

tekst: ATT Investments Europe -Ewelina Tobiasz Inwestycje

UDOSTĘPNIJ TEN WPIS

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.