…w ostatnich tygodniach media żyły fałszywymi oskarżeniami, jakie wysnute zostały wobec tych osób przez bliskich członków rodziny. Agnieszka T. została oskarżona o gwałt i molestowanie przez własną córkę, a słynny piosenkarz o molestowanie przez siostrzeńca.
Obie sprawy zostały zweryfikowane – do wspomnianych czynności nie doszło. Dlaczego najbliższa rodzina wycelowała tak silne i tak niszczące działa? W praktyce detektywistycznej spotykamy się z fałszywymi oskarżeniami niemal codziennie.
Fałszywe oskarżenia w rodzinie bolą najbardziej, bo wymierzane są niezwykle celnie – ofiara zwykle nie spodziewa się z jak poważnym problemem przyjdzie jej się mierzyć.
Detektywi przyznają, że motywacją do fałszywych oskarżeń jest zwykle chęć uzyskania korzyści majątkowej np. przejęcia spadku czy przejęcia majątku podczas rozstania. Zdarza się także chęć uzyskania konkretnej korzyści finansowej lub przejęcia nieruchomości. Wiele sytuacji to także zemsta np. za zdradę małżeńską.
Opinia publiczna byłaby zaskoczona jak wiele tego typu spraw jest na co dzień w biurach detektywistycznych. To plaga naszych czasów, bo w dobie mediów społecznościowych i wydawania wyroków przez „opinię publiczną” szybciej niż przez sąd, oskarżenie o przemoc, molestowanie czy skłonności pedofilskie uruchamia lawinę, która bezpowrotnie niszczy reputację oskarżonego.
Czy oskarżenia się potwierdzają?
Jeżeli nie, to zwykle nie udaje się naprawić krzywd, jakie takie kłamstwo wyrządza. Trafiają do nas osoby zdesperowane, zdruzgotane tym, że ktoś im bliski, członek rodziny czy małżonek jest w stanie kłamać, by go zniszczyć. Najwięcej oskarżeń, które okazują się fałszywe dotyczy przemocy oraz czynności seksualnych. Po pierwsze dlatego, że najtrudniej tutaj zweryfikować prawdę, a po drugie dlatego, że siła oskarżenia niemal automatycznie sprawia, że „ofiara” otrzymuje wielki społeczny kredyt zaufania, a „sprawca” jest napiętnowany i nie daje się wiary jego tłumaczeniom
Co należy zrobić, gdy jesteśmy niesłusznie oskarżeni o czynności takie jak przemoc czy molestowanie?
Nie obejdzie się bez prawnika i detektywa. Należy być szczerym i zbierać wszelkie informacje, które świadczą o naszej niewinności. Prawda zwykle triumfuje, ale musimy być czujni, szczerzy i gotowi na falę, która niejednego zmiotła z nóg
Małgorzata Marczulewska – Agencja detektywistyczna www.averto.com.pl.