girl-1641215_1920

Córka i (a) ojciec

Pisałam już o roli ojca w życiu syna, zapowiadałam zająć się relacją ojciec-córka i z tej zapowiedzi niniejszym chciałabym się wywiązać.

Zapewne większość dorosłych dzisiaj córek zgodzi się ze mną w stwierdzeniu, że relacja z ojcem jest czymś szczególnym i trudno tak naprawdę ją zdefiniować. Jest to jakaś więź, która dojrzewa i z biegiem czasu nabiera innych kolorów. I nie mam tu na myśli relacji idealnej, usłanej różami, bez konfliktów i różnicy zdań. Mówię o miłości ilogo moje flow przyjaźni właśnie mimo waśni, głośnych dyskusji i niejednomyślności.

Wychowanie dziecka to dla rodziców niezwykle odpowiedzialne i trudne zadanie. Bez względu, czy jest się mamą, czy tatą, rodzicem syna, czy córki. Dla ojca wychowanie córki jest zatem z całą pewnością nie lada wyzwaniem. Wszak ojciec jest dla córki pierwszym, poważnym mężczyzną w życiu. To on kształtuje poglądy przyszłej kobiety, buduje poczucie wartości i pewności siebie. Relacja ta jest dla córki fundamentem na przyszłość, który zdecyduje o pewności siebie i niezależności.

Coraz częściej słyszy się, że córki rodzą się dla ojców (nota bene, mój mąż usłyszał to od lekarza podczas mojej ciąży, przy badaniu USG, które identyfikowało płeć dziecka) i obserwując większość tatusiów, przytulających swoje małe córeczki- nie sposób zaprzeczyć tym słowom.

Obserwacje wskazują, że ojcowie są wobec swoich córek bardziej wyrozumiali i mniej surowi. Dzięki tej postawie niejednokrotnie córki mają bliższą relację z ojcem niż z matką, która w odróżnieniu jest zazwyczaj wobec córki bardzo wymagająca. Czas, jaki ojciec poświęca córce, czułość jaką ją obdarza przygotowuje do różnych ról w dorosłym życiu. Córka obserwując ojca, biorąc pod uwagę jego zachowanie i stosunek do niej, buduje sobie wzorzec mężczyzny. Uczy się jak w przyszłości postępować z mężczyznami i w jaki sposób budować z nimi relacje.  Wzorem dla małej dziewczynki są również relacje pomiędzy mamą a tatą. To w jaki sposób rodzice porozumiewają się ze sobą, jak się traktują- jest wskazówką na przyszłość. My, jako rodzice powinniśmy mieć do zawsze na uwadze, nie tylko w kontekście córek, ale również synów.  To w jaki sposób tata odnosi się do mamy wpłynie z całą pewnością na przyszłe postrzeganie związków córki z mężczyznami. Więź z ojcem zdecyduje, czy w przyszłości dziewczyna będzie otwarta i gotowa na partnerską relację z płcią przeciwną, czy raczej przyjmie postawę uległą lub dominującą.

W relacji ojciec –córka nie chodzi o wychowanie księżniczki, wokół której w przyszłości mężczyźni powinni biegać i spełniać zachcianki. Ojciec powinien umieć zwrócić małej dziewczynce uwagę, ale dając jej jednocześnie poczucie bezpieczeństwa. Swoją postawą musi zapewnić dziecko, że nawet mimo niepowodzeń, zawsze może na niego liczyć. A poczucie bezpieczeństwa i akceptacji to dla dziewczynek bardzo ważne aspekty.

Mówi się, że w przyszłości córka szuka na partnera do życia mężczyzny takiego jak jej ojciec. Nie do końca tak jest. Szuka mężczyzny, który w jakimś fragmencie przypomina jej ojca. Problem pojawia się wówczas, jeśli relacja z ojcem nie była dobra. Wówczas kobieta podświadomie dokonuje wyboru. Jeśli ojciec był chłodny w relacji, nie odnosił się z szacunkiem do matki, był uzależniony od alkoholu, krzyczał czy bił- kobieta nieświadomie szuka mężczyzny, z którym będzie mogła powtórzyć taką relację.

Warto wspomnieć, że ojciec wpływa na poczucie kobiecości u swojej córki. Gdy dziewczynka jest  świadkiem zachwytu ojca nad matką, jak ją szanuje i kocha- jest to fundamentem do jej poczucia kobiecości.

Co zrobić z tą wiedzą? Będąc matkami możemy pielęgnować więź naszej córki z ojcem. Jak? Po prostu obdarzyć ojca zaufaniem i dać przestrzeń do budowania relacji z córką. Nie żyć w przeświadczeniu, że matka jest lepszym rodzicem niż ojciec. Dajmy obojgu możliwość pójścia na spacer, zaakceptujmy wygłupy na dywanie, pozostawmy samych w domu, choćby miało się do wiązać ze złamaniem zdrowej diety i pizzą na obiad. A będąc ojcem? Jak pielęgnować tę relację? Po prostu być obok, poświęcać czas, być uważnym i dać poczucie bezpieczeństwa.

Text: Moje Flow- coaching/szkolenia – Anita Gałek

girl-1641215_1920

UDOSTĘPNIJ TEN WPIS

Share on facebook
Share on twitter

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.