Jest pewne, że problemy z koncentracją mogą być jednym z objawów autyzmu dziecięcego, zespołu Aspergera, problemów ze słuchem czy innych zaburzeń.
Należy pamiętać jednak o tym, że nie musi być to niczym groźnym. Jeżeli u dziecka nie zdiagnozowano podobnych zaburzeń, to w zależności od wieku, my rodzice, sami możemy i powinniśmy pracować ze swoimi dziećmi.
Praca nad koncentracją u dziecka może być świetną zabawą. Poza tym będzie to wspólnie spędzony czas, który na pewno zaowocuje również dodatkowymi plusami.
Pamiętajmy, że dziecko bardzo oczekuje od nas swojej uwagi. Jeżeli możemy więc spędzić czas z dzieckiem, wykorzystajmy go: po pierwsze kreatywnie, a po drugie dla dobra dziecka- warto.
Poniżej przedstawię kilkanaście zabaw, w jaki sposób ćwiczyć wspólnie z dzieckiem koncentrację:
1)Układanie puzzli
2) Szukanie różnic w dwóch podobnych, a jednak różnych obrazkach
3) Umiejętne słuchanie bajek – tak by potem podać imiona każdego z bohaterów
4) Historyjka z pamięci – opowiadanie przez dziecko, co jest w danym pokoju, w domu – my stawiamy punkty za najwięcej rzeczy, które dziecko sobie przypomni
5) Kupienie gazetki z labiryntami dla dzieci i rozwiązywanie ich – szukanie drogi do wyjścia
6) Odgadywanie przedmiotów za pomocą dotyku. Zawiązujemy dziecku oczy, a ono zgaduje, jaki przedmiot mu podajemy
7) Codziennie rano prosimy dziecko, by przypomniało sobie, co miało wczoraj na sobie, a w co ubrana była mama
8) Dobieranie słowa, które będzie kojarzyło nam się z innymi wymienionymi słowami.
Np.: czajnik, kubek, garnek = KUCHNIA
9) Tworzenie nowych wyrazów z liter innego długiego wyrazu:
Np.: Konstytucja: sytuacja, akcja, nos
10) Zabawa W Państwa i Miasta
Uczulam Państwa także na nadmiar wykonywanych ćwiczeń i na wybór jednych, odpowiadających Państwu.
Ćwiczenia powinny być naturalnie wplecione w zabawę i nie mogą się dziecku szybko znudzić, dlatego należy je zmieniać. Nawet, jeżeli dziecko będzie uważało je za samą zabawę, to pamiętajmy, że nawet najfajniejsza zabawa z czasem robi się dla dziecka nudna.
Jeżeli natomiast dziecko rozprasza się na tyle mocno, że nie może skoncentrować się na lekcjach w domu, wszystko go szybko nudzi i wyprowadza z równowagi, to warto zaczerpnąć porady specjalisty.
Nie wstydźmy się prosić o pomoc. Nie zawsze jesteśmy w stanie poradzić sobie z dzieckiem sami. Wyciągnięcie dłoni o pomoc nie jest niczym wstydliwym. Mówi jedynie o tym, że kochamy swoje dzieci, zauważamy ich trudności i zawsze jesteśmy gotowi im pomóc.
Tacy rodzice to skarb.
Text: Pola Szarwiło-Węgielska