09-05-2017 P1000925

Dziecko na basenie – warto?

Od jakiegoś czasu jak grzyby po deszczu wyrastają kolejne szkoły nauki pływania dla niemowlaków. W moim mieście na przestrzeni ostatnich 6 lat pojawiły się 4 nowe baseny dla małych dzieci, gdzie prowadzona jest nauka pływania i oswajania z wodą na każdym etapie rozwoju i zaawansowania dziecka. Moda to czy odpowiedzialna postawa rodziców? – zapytacie.

Be Fit Mom – Szczecin
Ja z doświadczenia własnego wiem, że zajęcia na basenie z niemowlakiem mogą być świetną zabawą zarówno dla dzieci jak i opiekunów, ale mogą tez być stresem dla obu stron. Moja starsza córka przy próbach adaptacji do środowiska wodnego w wieku ok 6 miesięcy krzyczała tak bardzo, że nic nie było w stanie jej uspokoić. Za to młodsza poszła na zajęcia w wieku 4 miesięcy i pokochała tę formę spędzania wolnego czasu. Zatem dzieci są różne, mają różną gotowość do nowych wyzwań i na pewno należy wziąć to pod uwagę. Teraz po 4 latach obie uczą się pływać i obie radzą sobie świetnie, chociaż starsza zaczęła dopiero w wieku 3 lat.

Dlaczego i czy w ogóle warto uczyć dzieciaki kontaktu z wodą i pływania już od najmłodszych lat?

Wskazaniem do zajęć w wodzie dla małych dzieci  jest potrzeba ciągłej stymulacji rozwoju psychoruchowego dziecka poprzez całkowitą zmianę środowiska, w którym ono przebywa na co dzień, a co za tym idzie bardzo silne i zróżnicowane bodźcowanie. Niemowlęta do ok 6 miesiąca życia ma naturalny odruch wstrzymywania oddechu pod wodą co zapobiega zachłyśnięciu się – stąd też pewnie zaleca się żeby pierwsze zajęcia na basenie przypadały na ten właśnie czas. Często widzimy maluchy nurkujące pod wodą z otwartymi oczami i nie robi to na nich żadnego negatywnego wrażenia – wręcz przeciwnie.

W wodzie dziecko doznaje podobnych wrażeń zmysłowych. jak w życiu płodowym. Jednak integracja zmysłów z ruchem jest już inna, dojrzalsza, bardziej złożona. W zależności od wieku i umiejętności, dziecko przyjmuje prawidłowe ułożenie ciała poprzez kontrolę głowy, reakcję prostowania, wyczucie równowagi. Trzeba zaznaczyć, że zajęcia w wodzie są doskonałym uzupełnieniem terapii dzieci z zaburzeniami rozwojowymi, dotyczy to dziecka z asymetrią funkcjonalną, z zaburzeniami napięcia mięśniowego oraz dzieci z deficytami emocjonalnymi.

Rozwój fizyczny

Środowisko wodne daje możliwość ruchu wolnego od działania siły ciężkości, jest czynnikiem odciążającym pracę kości, mięśni, stawów. Wszystko to usprawnia płynność i plastyczność ruchów dziecka, a także doskonali koordynację ruchową. Ponadto wpływa na to jak dziecko korzysta z umiejętności swojego ciała od kontroli głowy, po chód i bieganie. W trakcie ćwiczeń w wodzie następuje wzmocnienie mięśni oddechowych , a oddech się wydłuża i staje się głębszy. Umiejętność pływania pozwala dziecku na skuteczne i przyjemne korygowanie wad postawy oraz zapobieganie płaskostopiu poprzecznemu i podłużnemu. Pływanie jest doskonałym zabiegiem hartującym organizm dziecka. Kontakt ciała z chłodną wodą uruchamia mechanizmy obronne przed zbytnim wychłodzeniem. Organizm przystosowuje się do pracy w niższej temperaturze, co sprzyja uodpornieniu na różnego rodzaju infekcje, przeziębienia i katary.

Rozwój psychiczny – intelektualny

Woda wymaga od dziecka umiejętności pokonywania trudnych sytuacji związanych ze stresem, zmęczeniem, może być nowym doświadczeniem dla tych, którzy do tej pory nie mieli do czynienia z wodą. Woda wymusza na dziecku nowe sytuacje, stawia przed nim  nowe wyzwania, co doskonale wpływa  na rozwój intelektualny dziecka. Są kolejnym doświadczeniem w poznawaniu i odkrywaniu otaczającego świata. Kreują postawę otwartości  wobec tego co  nieznane, jednocześnie wyposażają go w nowe zdolności psychoruchowe, powiększając repertuar jego ruchów i reakcji.

Na koniec być może najważniejszy profit wynikający z nauki pływania od wczesnych lat dziecięcych jest zwiększone bezpieczeństwo. Wielu z nas spędza wakacje na plaży, każdy w jakimś etapie życia styka się z wodą.

Text: Joanna Strzałka – ZłotowskaBe Fit Mom – Szczecin

UDOSTĘPNIJ TEN WPIS

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.