Problem w żywieniu osób z stwierdzana choroba Hashimoto. Odwieczny – gluten, nabiał jest
przeciwskazany ? Czy, aby na pewno?
Pacjent ze stwierdzoną chorobą Hashimoto to najczęściej kobieta, choć nierzadko w gabinecie pojawiają się mężczyźni. Hashimoto to nic innego jak przewlekle limfocytarne zapalenie tarczycy, mające podłoże autoimmunologiczne, czyli następuje produkcja przeciwciał ukierunkowanych przeciwko własnym tkankom.
Skupiając się na przyczynach choroby. Ich zakres jest dość obszerny.
Mogą to być zarówno:
Przewlekły stres
Infekcje wirusowe, bakteryjne
Niedobory pokarmowe
Toksyny będące w naszym otoczeniu, chyba najszersza grupa sięgająca: półproduktów,
produktów z puszki, fastfood- poprzez błędy żywieniowe – np., nadpsute owoce, spalone
lekko mięso.
Czynniki środowiskowe, o ich wpływie na nasz organizm mówi się coraz więcej i częściej.
To jak szanujemy swoje ciało jedząc, żyjąc wg swoich standardów za lat 10-15-20 nam powie organizm jedno „ hola czas swawoli, hulanek, beztroskiego jedzenia byle gdzie i byle czego , bezsennych nocy się skończył. Zaczynasz etap, w którym takie wyskoki, niestety zostawią konsekwencje. Przychodząc do gabinetu dietetyka często spotykam się w trakcie wywiadu z objawami zgłaszanymi , typu: zmęczenie, senność, stan obniżonego nastroju, problemy z utrzymaniem prawidłowej masy ciała, zaburzenia miesiączkowania, problemy skórne. Po badaniach krwi , usg tarczycy pada diagnoza ma Pan/i Hashimoto.
Wraz z diagnozą, zaczynamy się zastanawiać jak jeść, tyle się?
Podstawa: węglowodany z niskim indeksem glikemicznym . Wykluczenie węglowodanów z diety takiej osoby jest błędne. Są one bardzo potrzebne, ponieważ zauważalna jest rozchwiana gospodarka węglowodanowa, co zatem dostarczenie tych węglowodanów z niskim IG pozwoli nam trzymać gospodarkę węglowodanową w ryzach. Dominować powinny w diecie grube kasze, pełnoziarniste makarony, pieczywo, warzywa skrobiowe. Jak się do tego ma dieta bezglutenowa ? Wiadomym jest, że tak restrykcyjna dieta jest wskazana w celiace. Natomiast częstym jest występowanie tego schorzenia jako choroby współistniejącej i w tym przypadku jest taka restrykcja wskazana. Natomiast wykluczenie glutenu powinno byćn poprzedzone dokładna diagnozą. Ważne są także indywidualne odczucia osoby chorej i jeśli pacjent zgłasza jednak pewne symptomy mogące mocno ograniczać funkcjonowanie to również należy rozważyć wyeliminowanie lub mocne ograniczenie podaży pszenicy.
Białko w diecie osoby z niedoczynnością tarczycy w przebiegu Hashimoto jest niezbędne do produkcji
tyroksyny(T4) oraz trójjodotyroniny.
Białko w diecie powinno stanowić od 15-25% dziennego zapotrzebowania energetycznego. Dlaczego większa podaż białka? – dla przyspieszenia zwolnionego metabolizmu, dla regeneracji skóry. Badania wykazują, iż kazeina, która zawarta jest w nabiale powinna ulegać ograniczeniu ze względu na jej właściwości antygenowe. Stąd nabiał powinien być spożywany przy dobrej tolerancji.
Tłuszcze dostarczane wraz z dietą nie powinny być drastycznie obcinane.
Należy zadbać o dobre ich źródła . Okrojenie podaży tłuszczy może zakłócać syntezę hormonów tarczycowych, prowadzić do zaburzeń układu odpornościowego. Dieta w Hashimoto jest określana jako dieta przeciwzapalna Opracowana została na podstawie prozapalności diety w 2009.
Sumując, dieta w Hashimoto- dobrana indywidualnie do każdego pacjenta, o odpowiedniej ilości
warzyw (500g), białka , tłuszczy oraz dobrych jakościowo węglowodanów.
Eliminacja półproduktów przetworzonych , bogatych w tłuszcze nasycone. Dbałość o podaż tłuszczy nienasyconych pochodzących z ryb morskich, oliwy, oleju rzepakowego, orzechów włoskich. Nie stosuj diet niskokalorycznych – tego tarczyca nie lubi ale za to lubi spokój ducha, sen, racjonalne, regularne odżywianie.