money-652560_1280

Jak powinno wyglądać inwestowanie w złoto/diament być nie być rozczarowanym?

Coraz częściej pojawiają się u mnie osoby które zainwestowały gdzieś w złoto lub diament i jak się okazuje nawet rok temu zapłaciły 3 razy tyle ile wartość produktu wynosi, albo maja produkt dobrany nie dla siebie nie maję wiec oczekiwanego zwrotu lub jest problem z odzyskaniem środków bądź odsprzedażą. Najgorsze jest gdy w ogóle nie maja produktu a jedynie „umowę” z firma, kt już kilka razy zmieniła swój KRS na zakup/sprzedaż i przechowanie. 

Cieszy fakt, że…

klienci doceniają zalety inwestycji w złoto i diament  w czym na pewno pomaga inflacja, niepokój na świecie i pandemia. Brakuje jednak podstawowej wiedzy, jak inwestować by się nie rozczarować. I z tego korzystają nie do końca uczciwe firmy . Zawsze gdy na jakieś dobro pojawia się większy popyt , pojawia się tez dużo firm, które chcą to dosłownie” wykorzystać”. Bazują one na niewielkiej wiedzy odbiorców. 

Od początku pandemii dużo się mówi o inwestycji w złoto, diament jako zabezpieczeniu wartości nabywczej uzbieranych środków. Klienci chcą wiec jak najszybciej się zabezpieczyć  i w większości niestety idą za „tłumem” i kupują to, co sąsiad kupił albo to co kolega powiedział, to co widzieli u kogoś.  A każdy z nas jest inny, ma inne cele w życiu, inne dochody, inne potrzeby , inne zasoby, inna liczbę osób dziedziczących. A to wszystko ma wpływ na budowę portfela inwestycyjnego. I tu pojawia się miejsce na profesjonalne doradztwo fachowca. Najlepiej osoby, która ma w swojej ofercie różne diamenty ( białe i kolorowe) i także złoto a dodatków kilka lat  pracuje w danej branży . Warto też sprawdzić, czy firma  którą reprezentuje doradca osoba pracuje nie pojawiła się niedawno, bo właściciele co pół roku zmieniają KRS ☺ .To są podstawowe rzeczy kiedy chcemy by ktoś doradził , co zrobić z naszym majątkiem .Wszystko jest łatwo sprawdzalne i  świadczy  o wiarygodności i firmy i doradcy.

Firma, która w podobnej formie istnieje od lat , pokazuje się na galach, konferencjach, w mediach społecznościowych buduje markę, otrzymuje certyfikaty wiarygodności bądź współpracuje z organizacjami zaufanymi na pewno jest bardziej wiarygodna. Dodatkowo budując markę dbamy tez o wiedze naszych doradców by niechcący nie zrobili czarnego PR-u. 

Układając portfolio profesjonalny doradca powinien dopytać o wszystko , co wymieniłam wcześniej. Obie te inwestycje mimo, że bardzo podobne są jednak różne w szczegółach, które mogą mieć decydujący wpływ na zadowolenie klienta. Podstawowa różnicą jest  cena – diament jest droższy niż złoto. Potrzeba wiec więcej środków by zakupić kamień, który przyniesie nam zyski. Druga ważna różnica to fakt, iż diament jest anonimowy a złoto wręcz przeciwnie wszędzie rejestrowane. Kolejna różnica to fakt, że diament możemy osadzić w biżuterii i nie traci on na wartości. Złoto w biżuterii jest złomem. Dla niektórych ważne jest, że złoto jest metalem wiec każdy czujnik metali je wykryje . Za to diament jest bardziej skoncentrowany ( 1 ct czyli 0,2 gr to nawet 100 tys ) . 

Mając więc informacje czego klient oczekuje a czego nie chce☺, ile środków ma, czy inwestycja jest na „wszelki „ wypadek czy na „szybki zysk” lub „ochronę na teraz „, ile ma dzieci … profesjonalny doradca powinien zaproponować dwa/trzy różne portfolio  personalnie utworzone dla tego klienta i dopasowane do jego potrzeb . Do każdej propozycji powinien być opis skąd takie propozycje i czym się od siebie różnią.

 W przypadku diamentów ważne by podana  była nazwa laboratorium, 4 C ale także cena kamienia wg rapaportu ( międzynarodowy cennik diamentów). W firmach, które faktycznie maja dostęp do giełd diamentowych ta cena powinna być niższa niż wartość rapaportu. Firmy takie będą miały tez na pewno największy wybór wiec doradcy nie układają portfolio z tego co maja bo nie ma wyboru tylko tak by klient był zadowolony. Dostęp do giełd to też potwierdzenie wiarygodności firmy. Mogą się tam znaleźć tylko sprawdzone firmy.

W przypadku złota portfolio powinno zawierać wielkość sztabek i informacje, iż jest to złoto jednej z mennic wpisanych jako zaufana na stronach LBMA. 

Kiedy klient się zdecyduje a warto dopytać o wszystko i zdecydować się już po otrzymaniu portfolio aby nikt nam np. zaproponowanego diamentu nie wykupił 😉

Przy odbiorze klient powinien zwrócić uwagę czy faktycznie sztabki złota asa w sejfpacku mennicy LBMA a do diamentu jest certyfikat jednego z trzech laboratoriów- IGI/HRD/GIA . 

No i absolutnie nie zostawiamy tej inwestycji na „przechowanie” bo to jest jedna z wielu zalet- inwestycja jest tak mała, ze zmieści się do kieszeni, rozpoznawalna na całym świecie i wszędzie podobnie kosztuje.

Ten produkt ma nas zabezpieczyć na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń ale spełni ta role gdy będzie „pod ręką”☺

Klient z wiedza na pewno będzie z tak ulokowanych środków zadowolony!!!

Att Ewelina Tobiasz(Att investments Ewelina Tobiasz)

UDOSTĘPNIJ TEN WPIS

Share on facebook
Share on twitter

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.