Jedzenie kojarzy się z systematyczną czynnością o charakterze nagradzającym, co jest niczym innym, jak utrwaleniem w tym zakresie stałych wzorców.
Składają się na nie: rodzaj wybieranej żywności, to jakie emocje nam towarzysza jak i zachowania. Całościowy obraz natomiast decyduje często masę ciała oraz ryzyko z tym wiązane niedowagi czy też nadmiaru masy ciała.
Przychodząc na ten świat oraz w trakcie okresu kształtowania się wielu nawyków wykazujemy indywidualne biologicznie zdeterminowane dyspozycje, które mogą kształtować późniejsze predyspozycje do sposobu, stylu zaspakajania potrzeby odżywiania. Nie zawsze style odżywiania są tymi poprawnymi, które miałyby pozytywny wpływ na sposób odżywiania.
Stąd w psychodietetyce rozróżnia się kilka stylów, dzieląc je na tzw.
– style normalne
– style problemowe.
Style normalne bazują na utrwalonych schematach mających powiązanie z odżywianiem się u danej osoby, np. co jada?, gdzie jada, w jakich godzinach? Itp.
W stylach normalnych istnieje podział na kilka innych, z których każdy charakteryzuje się swoistymi dla siebie cechami.
Styl punktowy jedzenia może świadczyć o jedzeniu dokładnie zdefiniowanym, np. pojęcie obiadu: mięso, ziemniaki, surówka. W przeciwieństwie do stylu przedziałowego, w którym odbiorca jedzenia jest słabo ukierunkowany ,co i gdzie je jest mało istotne.
Styl dolny inaczej określany jako wisceralny jest spotykany często u osób unikających lub przeciwnie wręcz zaspokających uczucie głodu czy sytości.
Jeśli jednak nie jesteś żadnym z tych stylów a potrafisz czerpać olbrzymią przyjemność ze smaku, widoku lub też czując zapach, być może pisany jest Tobie styl górny określany zmysłowym .
Do poprawnych styli zalicza się rytmiczny oraz nierytmiczny. Jak same określenia ich wskazują w jednym z nich nie ma problemu z regularnością posiłków, natomiast styl nierytmiczny, to taki styl, kiedy jemy czasami dużo, czasami mało , nie pilnujemy odstępów, jemy w momencie poczucia głodu. Nie ma tutaj reguły, czy jest to osoba otyła czy też szczupła.
Nieregularność często podyktowana jest zmienną dostępnością pokarmu w danym momencie. W konsekwencji ciągła nieregularność w odżywianiu prowadzi jednak do negatywnych skutków w postaci: nadwagi, otyłości, insulinooporności.
O stylach niepoprawnych w kolejnym artykule.
Zróżnicowane style jedzenia określają rytm posiłków , rodzaj posiłków, sposób przyrządzania, konsumpcji, co będzie dla nas do zaakceptowania a co nie.
Mgr inż. Głuszyk Joanna dietetyk, instruktor nordic- walking