people-2569234_1920

Każdy pracownik jest najważniejszy?

Taka humanistyczna rewolucja to moim zdaniem może być jedna z głównych myśli roku 2022 na rynku pracy. Dlaczego? Jesteśmy wszyscy bardzo doświadczeni ostatnimi miesiącami na rynku pracy i w gospodarce. Swoje emocje mają tu pracodawcy, a i pracownicy wiedzą, że nie jest łatwo. Inflacja, podwyżki cen prądu i gazu, Polski Ład, pandemia. Czy da się efektywnie prowadzić firmę bez wzajemnego zrozumienia, sympatii i utrzymywaniu w firmie uczucia, że jesteśmy drużyną, w której każdy element jest najważniejszy? Moim zdaniem nie. W roku 2022 ważniejsze od inwestycji infrastrukturalnych może być inwestowanie w pracowników i ich rozwój. 

Ta „rewolucja humanistyczna” to nie jest w sumie nic nowego

Na rynku pracy od lat mamy do czynienia z rynkiem pracownika, a nie pracodawcy. Wydawałoby się, że pandemia może zmienić bieg zdarzeń i sprawić, że to pracodawcy odzyskają kontrolę nad tym jak kreować organizację w swoich firmach. Stało się zupełnie odwrotnie. Może czas się z tym pogodzić i wprowadzić w swojej firmie rozwiązania, które będą jeszcze mocniej wychodzić naprzeciw oczekiwaniom pracowników? To ważne z wielu powodów – sytuacja finansowa w wielu firmach nie jest zbyt dobra, co wynika z Polskiego Ładu, wszelkich podwyżek oraz ogólnie trudnej sytuacji wynikającej z trwającej już dwa lata pandemii COVID-19. Co więc może zaproponować pracodawca pracownikowi jeżeli nie dodatkowe pieniądze?

Po pierwsze – lepszą atmosferę

To jest naprawdę najprostsza, a jednocześnie najbardziej skomplikowana rzecz na świecie. To właśnie atmosfera w pracy i jasna ścieżka rozwoju zawodowego jest wymieniana zaraz po pieniądzach, jako priorytet dla pracowników.

Po drugie – bądźmy blisko potrzeb naszych pracowników

Jeżeli możemy zaoferować im pracę zdalną, to dlaczego tego nie zrobić?  Praca zdalna staje się bardzo oczekiwanym benefitem oraz elementem relacji na linii pracownik-pracodawca, który dobrze poprowadzony może przynieść zwiększenie efektywności prowadzonej współpracy. Podobną inicjatywą może być wprowadzenie krótszego tygodnia pracy. To nie jest pomysł, który jest chwilową modą, a może stać się stałym trendem na rynku pracy od którego nie należy uciekać. Może takie właśnie są oczekiwania naszych pracowników?

Rok 2022 ogłaszamy więc rokiem powrotów do hołdowania kompetencją miękkim – był czas, że najważniejsza była technika, progres, nowoczesność. Teraz najważniejsi będą ludzie. Techniki na rynku jest coraz więcej, a ludzi coraz mniej. 

Anna Sudolska, członek zarządu Idea HR Group

UDOSTĘPNIJ TEN WPIS

Share on facebook
Share on twitter

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.