egg-638225_1920

Kiedy wapń jest przyczyną chorób?

Wapń jest pierwiastkiem biorącym udział w budowaniu kości, w procesach krzepnięcia krwi i w przewodnictwie nerwowym. Uczestniczy w skurczu mięśni szkieletowych i gładkich oraz mięśnia sercowego, reguluje ciśnienie krwi, ułatwia gojenie ran. Jego stężenie we krwi reguluje parathormon (PTH) wydzielany przez przytarczyce i kalcytonina (hormon tarczycy). Parathormon jest niezbędny do powstawania aktywnej postaci witaminy D w nerkach.

Przeciętna dieta w Polsce nie dostarcza wystarczającej ilości wapnia. Szacuje się, że pokrywa 40-80%logo_corel_RGB_300_dpi zapotrzebowania. Niezależnie od wieku, większość ludzi spożywa za mało produktów bogatych w wapń i przebywa za krótko na słońcu, by organizm mógł zgromadzić zapasy witaminy D potrzebnej do przyswojenia wapnia z przewodu pokarmowego. Suplementacja tych dwóch składników jest jak najbardziej wskazana u osób z osteoporozą, ale czy jest wystarczająca? Zdarza się, że lekarz zaleca suplementację wapnia i witaminy D i na tym koniec. Tymczasem do efektywnego budowania kości potrzebna jest jeszcze witamina K2 i magnez w odpowiedniej proporcji do wapnia (Ca:Mg= 2:1) oraz witaminy z grupy B. Może być też wskazane uzupełnienie manganu, miedzi, cynku i boru. Co się dzieje, gdy zastosujemy jedynie suplementację wapnia i witaminy D pomijając inne ważne minerały i witaminy? Dochodzi do zjawiska nazwanego „paradoksem wapnia”. Wapń nie buduje wtedy kości, tylko trafia do tkanek miękkich, między innymi do naczyń krwionośnych doprowadzając do ich zwapnienia, usztywnienia, budowania blaszki miażdżycowej, nadciśnienia tętniczego i nieregularnego rytmu serca. Nadmierne stosowanie preparatów wapnia zwiększa ryzyko zgonu z powodu chorób układu krążenia. Inne powikłania, to zapalenie trzustki, kamica dróg żółciowych, powstawanie kamieni nerkowych oraz  obniżenie wchłaniania cynku i żelaza. Te dwa pierwiastki ważne są dla wytwarzania hormonów tarczycy, stąd nadmiar i nieprawidłowa dystrybucja wapnia  w organizmie prowadzi do zaburzeń pracy tarczycy. Należy pamiętać, że w przypadku niedoczynności tarczycy, jednoczesne przyjmowanie preparatów wapnia z tyroksyną zmniejsza jej wchłanianie. Konieczna jest wtedy co najmniej 4-godzinna przerwa w przyjmowaniu suplementu i leku. Inne objawy mogące towarzyszyć nadmiarowi wapnia, to zaparcia, nudności i brak apetytu.

Złożoność procesów zachodzących w naszym ciele sprawia, ze suplementację należy prowadzić z rozwagą, aby nie dopuścić do kolejnych schorzeń. Pomocna w podjęciu decyzji o rodzaju suplementacji może być analiza pierwiastkowa włosów, która wskaże zarówno niedobory minerałów, jak i ich niedostateczne wykorzystanie w procesach ustrojowych prowadzące do zaburzeń metabolicznych. Odpowiednie uzupełnienie potrzebnych makro i mikroskładników oraz witamin może przyczynić się do poprawy zdrowia.

SanusDiet Anna Brinken

egg-638225_1920

UDOSTĘPNIJ TEN WPIS

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.