candles-2899921_1920

Magia świec cz.I

Ogień od zarania dziejów uznawany był za święty dar. Dzięki niemu można było ogrzać się, przygotować posiłek, a także rozświetlić ciemność. W czasach, gdy elektryczność nie była jeszcze znana, zapewniał przetrwanie. W dzisiejszych czasach rozpalamy ogień w kominku, lub zapalamy świece, aby stworzyć dobry nastrój. Często zapalone świece towarzyszą nam przy wspólnych posiłkach lub uroczystościach rodzinnych. Mniej lub bardziej świadomie, zapalając ogień świec przy takich okazjach, odprawiamy rytuał magiczny – zapalmy je z intencją, aby tworzyły dobrą atmosferę.

Światło ognia świec, uznawane za święte, towarzyszy nam w wielu obrzędach religijnych. W obrzędach chrześcijańskich zapalamy świecę podczas chrztu. Ogień symbolizuje oczyszczenie z grzechu i nowe życie. Świeca ta towarzyszy nam przez całe życie, aż do ostatniej posługi. Świecę tą zapalamy przy wszystkich ważnych obrzędach jak pierwsza komunia czy bierzmowanie, a także w chwilach niebezpieczeństwa. Niekiedy zapalana jest w trakcie burzy i stawiana na oknie, aby ochronić domowników przed piorunami. Po raz ostatni zapalana jest, gdy umieramy i gaszona w momencie śmierci.

Rytuał palenia świec

Ogień od zawsze używany był do odpędzania złych mocy, a także zapalany przy wznoszeniu próśb do Boga. Jest to prosty rytuał, w którym obdarzamy świecę energią, a gdy świeca się spala i znika, pozostawia miejsce i energię dla spełnienia intencji.

Zanim zapalimy świecę, należy skupić się na intencji w jakiej będzie zapalona. Przygotowując świecę przed zapaleniem należy myśleć o tym, co chcemy aby się spełniło. Należy wizualizować przy tym stan jaki chcemy osiągnąć, wyobrażając go sobie. Niewłaściwym jest myślenie o tym, czego się nie chce – należy skupiać się na pożądanym stanie, czy też efekcie.

Jaką świecę wybrać

Na rynku dostępne jest wiele rodzajów świec – w różnych kształtach, kolorach, zapachach. Do odprawiania rytuałów zaleca się używać świec zrobionych z naturalnych wosków np. wosku pszczelego. Takie świece zawierają w sobie dużo dobrej energii, a przy ich spalaniu do powietrza uwalniają się naturalne olejki eteryczne o właściwościach zdrowotnych. Kształt świecy nie ma większego znaczenia – można używać prostych kształtów, jak i bardziej wymyślnych. Najczęściej w intencjach zapala się świece o kształcie walca. Znaczenie ma natomiast kolor świecy. Każdemu kolorowi przypisana jest inna energia, a co za tym idzie wzmocnienie określonych intencji.

Kolor świecy

Wybierając świecę należy zastanowić się co chcemy osiągnąć. Do konkretnych rytuałów wybierane są określone kolory. W najprostszym przypadku zapalamy jedną świecę o określonym kolorze, czasem jednak rytuał może składać się z wielu świec w różnych kolorach.

Biała świeca – uniwersalna, zawiera w sobie wszystkie kolory. Jest symbolem czystości i niewinności. Używana jest w rytuałach ochronnych i oczyszczających, zarówno ciało jak i duszę. Zapalając białą świecę, przywołasz opiekuna w chwilach zagrożenia.

Czerwona świeca – związana ze zdrowiem, namiętnością, odwagą. Jest to bardzo dynamiczny kolor, wyzwalający pasję i energię. Czerwone świece używane są dla wzmacniania rytuału. Należy jednak uważać, aby ilość czerwieni nie była przesadzona, gdy może to obrócić się przeciwko nam – zamiast namiętności uzyskamy nienawiść, albo ślepą pasję. Dla złagodzenia można palić czerwone świece w towarzystwie białych lub niebieskich. Czerwone świece używane są w rytuałach, które mają przynieść odwagę, zdecydowane działania, siłę. Jest to kolor ochronny, który osłabia naszych przeciwników.

Różowa świeca – związana z miłością, a także porozumieniem. Używana jest w rytuałach miłosnych, a także tych, które mają przynieść zgodę i wyjaśnienie nieporozumień. Kolor ten dodaje pewności siebie.

Żółta świeca – radosna, dynamiczna, ciepła, przynosi pogodę ducha i optymizm. Kolor żółty symbolizuje aktywność, intelekt. Żółte świece używane są w rytuałach mających otworzyć umysł, poprawić komunikację, zwiększyć bystrość umysłu. Dodają pewności siebie i poprawiają zdolności wymowy. Warto zapalać je przed ważnymi egzaminami lub przed rozmową w sprawie pracy.

Zielona świeca – natura, odradzanie się, uzdrawianie, radość, szczęście. Kolor zielony symbolizuje to, co materialne i co pozwala osiągnąć wysoki status materialny – pieniądze, ziemię, nieruchomości. Jest to również kolor zdrowia, płodności, sprawności fizycznej. Kolor zielony jest również pomocny przy medytacji – pozwala skupić się i oczyścić umysł. Warto zapalać zieloną świecę, gdy szukamy odpowiedzi na jakieś pytanie. Zielone świece palimy w rytuałach związanych z poszukiwaniem lepszej pracy, w celu ochrony przed infekcjami, a także podczas starań o dziecko.

Niebieska świeca – duch, wieczność, nieśmiertelność. Symbolizuje uduchowienie, cierpliwość i wewnętrzny spokój. Niebieska świeca wycisza umysł, a także sprowadza prorocze sny. Używana jest w rytuałach otwierających serce i umysł, zwiększających wrażliwość i zrozumienie. Sprzyja poznawaniu prawdy i szukaniu drogi życiowej. Ochrania domowe ognisko, oczyszczając je z negatywnych wpływów.

Czarna świeca – wtajemniczenie, głęboka mądrość, wytrwałość, cierpliwość. W przeciwieństwie do koloru białego, który zawiera w sobie wszystkie inne kolory, czarna świeca nie zawiera w sobie żadnego z nich, ale je pochłania. W wielu kulturach czarna świeca jest symbolem śmierci, bólu, żałoby, cierpienia. Czarne świece powinny być wykorzystywane tylko i wyłączenie w dobrych celach – do ochrony siebie i innych przed niekorzystnymi wpływami. Czarna świeca używana jest w rytuałach, które dają tarczę przed złem, zazdrością, zawiścią i niezgodą. Odbijają one złe zaklęcia w kierunku osób, które je do nas wysyłają. Czarne świece są bardzo skuteczne w odcinaniu się od złych wpływów ludzi, pozbywaniu się zależności, a także w zakańczaniu etapów życiowych. Ułatwiają wyjście z nałogów i uzależnień. Czarnych świec należy używać z umiarem, gdyż mogą w nadmiarze przynieść chaos i psychiczne cierpienie, wysysając energię i zostawiając trudną do zapełnienia pustkę. Czarna świeca używana jest również w kościele w rytuale ekskomuniki. Częścią tego rytuału jest rzucenie czarnej świecy w kierunku osoby ekskomunikowanej – jest to symbol całkowitego wykluczenia, odcięcia od społeczności.

cdn….

Text: Tarot Irmina

 

UDOSTĘPNIJ TEN WPIS

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.