Mandala jest wspaniałym narzędziem stosowanym w medytacji. W zależności od przeznaczenia, przybiera inne kształty i kolory. Ograniczeniem w tworzeniu mandali jest tylko wyobraźnia. W zależności od potrzeby mandala może mieć działanie uzdrawiające, energetyzujące, relaksujące, wyciszające, uspokajające.
Najczęściej przybiera formę okrągłego, kolorowego rysunku, czy malowidła, jednak może być wykonana również w innych technikach, jak np. wyklejanie. Mandale pochodzą z praktyki buddyjskiej.
Pierwsze mandale tworzone były w Indiach i Tybecie.
Tradycja pracy z mandalami sięga VIII wieku. Pierwotnie tworzono je na piasku. Wiatr rozwiewał symbole, co było symbolem szybkiego przemijania i przemiany w naturze.
W mandalach można spotkać cały szereg symboli, kształtów i kolorów. Każdy z nich ma swoje znaczenie. To podświadomość podpowiada jakie kształty i kolory wybrać, aby mandala spełniała swoją funkcję. Podstawowym kształtem mandali jest koło. Symbolizuje ono otaczający nas świat i jego nieustanny cykl przemijania i odradzania. Wypełniony jest on tym, co nas otacza. W samym centrum mandali znajdujemy się my. Drugim ważnym elementem jest kwadrat. Symbolizuje on to, co związane jest z ziemią i naszym życiem wewnętrznym. Plan koła i kwadratu w mandali wzajemnie przenikają się i tworzą harmoniczną całość. Mandala odzwierciedla nasze życie wewnętrzne i zewnętrzne – jest obrazem tego, z czego składa się nasze życie.
Jeśli chcemy zrobić dla siebie mandalę, należy stworzyć sprzyjające medytacji warunki.
Obraz należy tworzyć w skupieniu, wsłuchując się w nasz wewnętrzny głos. To on podpowie jaką technikę wybrać, które kolory i kształty będą najlepiej odzwierciedlały przekaz zawarty w tym dziele. Każda mandala po pewnym czasie powinna zostać rytualnie zniszczona, aby dopełnić cykl narodzin (tworzenia) i przemijania. Na pewien czas jednak mandalę można powiesić np. na ścianie, aby oświecała nas swoją wibracją – np. mocą uzdrawiania. Warto jednak pamiętać o tym, że wibracja koloru wydobywana jest przez grę światła i cienia. Z tego powodu, jeśli chcemy odebrać w pełni przekaz mandali, nie należy oprawiać jej np. w szklaną ramę.
Interpretacja mandali nie jest jednoznaczna i tak naprawdę tylko jej autor czuje w pełni jej wibrację.
W psychologii od dawna znany jest wpływ kolorów na nasze samopoczucie, a przez to również sposób postrzegania otaczającego nas świata i nas samych, jako jego integralnej części. Dany kolor dla każdego może mieć nieco inne znaczenie, jednak w większości przypadków interpretujemy je w podobny sposób.
Tworzenie mandali stosowane jest w różnego rodzaju terapiach.
Proces tworzenia pozwala uzewnętrznić nasze pragnienia i potrzeby, często nie uświadomione. Daje to możliwość zrozumienia naszej świadomości. Patrzenie na mandalę, jej kontemplacja w kontekście kolorów, kształtów, oraz ich ułożenia, pozwala na zrozumienie i zmianę energii, którą nosimy w sobie.
text: Tarot Irmina