free_vector_breast_cancer_ribbon

Marsz Różowej Wstążki vs rak piersi

Już w najbliższą sobotę 10 X 2015, o 11.00 spod Budynku TVP, w Szczecinie rusza Marsz Różowej Wstążki.

„W szarości codzienności, wiecznie w biegu by zdążyć na czas. Ważne, aby życie nie uciekło między palcami, aby krytyczny moment nie wytrącił Twojego chomikowego kółka z pędu w którym żyjesz. ZWOLNIJ!!! Przemaszeruj z nami szczecińskimi ulicami! W eskorcie Policji, w towarzystwie orkiestry z dużą ilością różowych balonów. Nowotwory to choroba cywilizacyjna naszych czasów, warto się dowiedzieć jak jej zapobiec oraz co zrobić jak już nam się przytrafi. Zapraszam to wyjątkowa okazja do poznania fascynujących historii i wspaniałych ludzi.”

rose-964380_1280Planowany jest aktywny dzień pełen niespodzianek dla małych i dużych, kobiet i dziewczynek, chłopców i mężczyzn. Problem nowotworów piersi dotyczy bowiem wszystkich, nie tylko kobiet, które chorują.
W leczenie zaangażowana jest Ona i całe Jej środowisko. Jak temu zapobiegać, jak leczyć, jak wspierać. Tego wszystkiego możesz dowiedzieć się, już jutro. Przy okazji mnóstwo nagród i niespodzianek.

Zapraszamy Cię serdecznie! 

„Rak piersi jest jednym z najważniejszych problemów zdrowotnych u kobiet w Polsce. Z obecnie żyjących, co 14 Polka zachoruje na raka piersi w ciągu swojego życia. Biorąc pod uwagę wzrostowy wskaźnik zachorowalności, istnieje realne zagrożenie zwiększenia się liczby Polek, które zachorują w najbliższej przyszłości na ten nowotwór. Nowotwory złośliwe są pierwszą przyczyną zgonów u kobiet do 65 roku życia w Polsce, a rak piersi jest pierwszą przyczyną zgonów u kobiet w wieku 40-55 lat.

1. Zachorowalność na raka piersi na świecie

W krajach wysoko rozwiniętych zachorowalność na raka piersi zwiększa się. Pomimo postępów w diagnozowaniu i leczeniu choroby, zwiększa się także liczba zgonów. W USA od kilku lat zaobserwowano jednak pewne zmniejszenie ryzyka zgonu u kobiet rasy białej. W krajach rozwiniętych jedna na dwanaście kobiet może zachorować na raka piersi, a jedna z dwudziestu z tego powodu umrze.

W Polsce wyleczalność wszystkich nowotworów wynosi 40%, podczas gdy w USA – około 60%. W przypadku raka piersi przeżywalność jest tam również o wiele lepsza: w USA 70% kobiet chorych na nowotwór przeżywa 10 i 5 lat, a w Polsce tylko 40%. Rocznie choruje u nas na raka piersi około 10 000 kobiet, a około 5000 kobiet umiera rocznie z powodu tej choroby. Zatem stosunek umieralności do zachorowalności wynosi u nas 50%, a w innych krajach – 30%. Najlepszą wyleczalność stwierdzono w takich państwach jak USA, Wielka Brytania, Holandia i Skandynawia.

2. Zachorowalność a umieralność na raka piersi w Polsce

Rak piersi w naszym kraju stanowi około 20% wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe. W ciągu ostatnich kilku lat zachorowalność wzrosła o około 4-5%. Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet w Polsce, u mężczyzn stanowi rzadkość. Według Krajowego Rejestru Nowotworów Złośliwych w 2004 zarejestrowano 106 mężczyzn z tym nowotworem i ponad 12 000 nowych zachorowań wśród kobiet (standaryzowany współczynnik zachorowalności – 40,7/100000).

Najczęściej zachorowania na nowotwory piersi pojawiają się u kobiet pomiędzy 45 a 69 rokiem życia. W tej grupie zanotowano ponad 50% wszystkich zachorowań na raka piersi. Liczba zgonów z powodu raka piersi wzrasta po 45 roku życia, natomiast w przedziale wiekowym 50-79 jest stała.

3. Jak zmniejszyć umieralność na raka piersi?

Umieralność z powodu raka piersi można obniżyć prowadząc populacyjne programy wczesnego wykrywania tego nowotworu (tzw. badania skriningowe). W Polsce taki program rozpoczęto w styczniu 2007 r. Polega on na wysyłaniu zaproszeń na bezpłatne badanie mammograficzne do kobiet w wieku od 50 do 69 roku życia, które w ostatnich 24 miesiącach nie miały takiego badania.

Bardzo ważne znaczenie ma określenie ryzyka raka piersi uwarunkowanego dziedzicznie na podstawie wywiadu rodzinnego. Kobiety zaliczone do rodzin wysokiego i bardzo wysokiego ryzyka zachorowania na raka piersi należy objąć poradnictwem genetycznym. Opieka genetyczna powinna w pierwszej kolejności odnosić się do kobiet z rodzin obciążonych, które są nosicielkami mutacji genów predyspozycji do zachorowania na raka piersi.” czytaj dalej

free_vector_breast_cancer_ribbon

Źródło: https://portal.abczdrowie.pl/wystepowanie-raka-piersi-w-polsce

UDOSTĘPNIJ TEN WPIS

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.