female-1464068_1280

Nietrzymanie moczu (inkontynencja) – okiem rehabilitanta…

(NIE)WSTYDLIWY TEMAT!
Częstą przyczyną tej kłopotliwej dolegliwości jest zakażenie bakteryjne lub wirusowe, wówczas konieczne jest leczenie farmakologiczne u UROLOGA. 
Istnieje jednak częstsza przyczyna tej dolegliwości: TO OSŁABIENIE MIĘŚNI KROCZA Dzieje się tak, w wyniku uszkodzenia mechanicznego, małej aktywności, zaburzeń hormonalnych w obszarze estrogenów, które osłabiają mięśniówkę dna miednicy i przepony moczowo płciowej.
Mięsień KEGLA – umiejętne ćwiczenie pozwala na uniknięcie problemu z nietrzymaniem moczu. To mięsień łonowo-guziczny, który pozwala kontrolować zwieracz pęcherza moczowego. Właśnie ten mięsień aktywizuje się podczas orgazmu Należy pamiętać, że uprawianie seksu nie jest przyczyną nietrzymaniu moczu – seks to proces fizjologiczny, organizm jest do niego przygotowany.

Ćwiczenia mięśni Kegla zaleca się wszystkim kobietom – unikamy inkontynencji i zwiększamy intensywność orgazmów.

JAK ĆWICZYĆ MIĘŚNIE KEGLA?

Ćwiczenia rozpoczynamy w toalecie, podczas oddawania moczu, zatrzymujemy go i puszczamy. Tak właśnie włączamy mięsień Kegla. Jak wiemy już gdzie on się znajduje, te ćwiczenia wykonujemy codziennie, poza toaletą napinając i rozluźniając mięśnie Kegla, starając się uniknąć momentu kiedy odczuwamy parcie na mocz.

Czasem mięśnie są tak mocno osłabione, że nie jesteśmy w stanie poczuć gdzie one się znajdują – wówczas niezbędna jest wizyta u rehabilitanta. Za pomocą ćwiczeń rehabilitacyjnych i terapii manualnej włączy on mięśnie pomocnicze, aż uda nam się znaleźć, rozpoznać i włączyć mięśnie Kegla do pracy.
Warto ćwiczyć nawet podczas pracy – tego nikt nie zauważy.

Jeszcze w tym miesiącu, bardziej rozlegle na temat mięśni dna miednicy. Czytajcie nas 30.05.2017

 

 

UDOSTĘPNIJ TEN WPIS

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.