jewels-396441_1920

O biżuterii z kamieniami…

Biżuteria z kamieniami to wiadomy symbol bogactwa i prestiżu. Dla wielu kobiet to też symbol wspaniałej próżności
podkreślającej ich czar i urodę.

W niektórych przypadkach rodzaj kamieni i sposób ich oprawienia był i jest nierozłącznie związany z rolą jaką ich właścicielki w życiu odgrywały.
Mary Pickford, amerykańska aktorka filmowa gwiazda ekranu w epoce kina niemego, zagrała w kilkudziesięciu filmach. Razem z mężem D. Fairbanksem, Ch. Chaplinem i D. Griffithem założyła pierwszą niezależną wytwórnię filmową – United Artists. Uwielbiana przez miliony widzów na całym świecie również za działalność charytatywną. Mary Pickford próbowała uchodzić za osobę niewinną i skromną, W rzeczywistości u Do niej należała słynna 182 karatowa Gwiazda Bombaju (szafir gwiaździsty barwy fioletowo-niebieskiej pochodzący ze Sri Lanki) i 563 karatowa Gwiazda Indii (szafir gwiaździsty barwy szaroniebieskiej pochodzący również ze Sri Lanki).Elizabeth Rosemond Taylor – bardziej kojarzona ze Stanami Zjednoczonymi, aktorka włoska wyróżniona wieloma nagrodami, w tym dwoma Oscarami . Aktorka była ośmiokrotnie mężatką, tylko raz owdowiała (jej mąż M. Todd zginął w katastrofie lotniczej), w pozostałych przypadkach rozwodziła się.

Dwukrotnie wychodziła za mąż za Richarda Burtona.

Słynna biżuteria Taylor składa się m.in. z 33,19 karatowego diamentu Krupp (szlif szmaragdowy oraz 69,42 karatowego diamentu Taylor-Burton (łezka). W jej kolekcji znajduje się również Serce Taylor (Tadź Mahal), ofiarowany jej w 1972 r. przez R. Burtona w czterdziestą rocznicę urodzin, płaski żółty diament o kształcie serca i nieznanej masie, należący do Szachdżahana, który wzniósł indyjską świątynię Tadź Mahal na pamiątkę przedwcześnie zmarłej żonie Mumtaz Mahal.

Liz Taylor kojarzona zwykle z dużymi diamentami posiada również wspaniałą kolekcję innych kamieni.

Na przykład otrzymała od R. Burtona w prezencie zaręczynowym komplet biżuterii ze wspaniałymi szmaragdami (naszyjnik, bransoletka, kolczyki,
pierścionek i broszka). Niektóre z oprawionych tam szmaragdów pochodziły z kolekcji wielkiego księcia rosyjskiego Władymira Aleksandrowicza, siostrzeńca cara Mikołaja II. Do kolekcji biżuteryjnej L.Taylor swój miłosny udział wnosili też inni mężowie, na przykład M. Wilding, który ofiarował jej pierścionek zaręczynowy ze wspaniałym szafirem, a M. Todd podarował jej spektakularny naszyjnik i kolczyki z wysokiej jakości rubinami. Najwspanialszym z otrzymanych przez Liz Taylor prezentow jest jednak La Peregrina, największa ze znanych pereł o kształcie kropli i masie 203,83 gramów, ofiarowana przez R. Burtona.


Historia tej perły mogłaby posłużyć za fabułę pięknego filmu o miłości i zbrodni.

Królowa Elżbieta II A właśc. Elżbieta Aleksandra Maria (ur. 1926), królowa Wielkiej Brytanii 2 czerwca 1953, córka króla Jerzego VI i jego żony – Elżbiety Bowes-Lyon zwanej Królową- Matką. Oprócz godności królowej Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej jest również głową 15 innych państw. Człowiek Roku 1952 wg magazynu Time. Prywatna kolekcja biżuterii królowej, z której większość otrzymała w formie prezentów, znajduje się w podziemiach Pałacu Buckingham, w specjalnym pokoju o powierzchni lodowiska, a jej wartość szacuje się na ok. 57 mln USD.

Nie należą do niej brytyjskie klejnoty koronne znajdujące się w muzeum zbrojowni Tower w Londynie (Londyńska Tower).

Ozdobą królewskiej kolekcji jest rubin Timur, który okazał się wspaniałym, czerwonym spinelem o masie 352,5 karatów, na którym wygrawerowane zostały imiona jego poprzednich właścicieli. Wśród innych: fantastyczny
garnitur biżuterii z wysokiej jakości szmaragdami oraz diademem; olbrzymi szafir oprawiony w broszy podarowanej przez księcia Alberta królowej Wiktorii w przeddzień jej ślubu; wspaniały, duży rubin oprawiony w pierścieniu; diamenty Cullinan I i II (odpowiednio 530 i 317 karatów) wchodzących w skład brytyjskich klejnotów koronnych oraz Cullinan III i Cullinan IV (odpowiednio 94 i 63 karatów), zwanych pieszczotliwie przez Anglików „chipsami babuni”. Brytyjskie klejnoty koronne – wielka kolekcja złota, diamentów, złotej biżuterii, klejnotów i regaliów królewskich znajdujących się w muzeum-zbrojowni Tower w Londynie (Londyńska Tower). Ozdobą gromadzonej od ponad 500 lat kolekcji jest, m.in.
brytyjskie berło z oprawionym Cullinanem I, Korona Imperium Brytyjskiego z oprawionym w niej Cullinanem II ; Cullinany III i IV
dodają blasku koronie królowej Marii, żony króla Jerzego V. Od trzech wieków, podczas koronacji królów i królowych brytyjskich, używano dwóch koron – korony zwanej państwową i „Korony Edwarda”, czyli korony koronacyjnej Karola II . Korona ta była używana w ceremoniach koronacyjnych do czasów Jerzego III (1760-1820). Tradycję wznowiono przy koronacji syna Edwarda, króla Jerzego V, panującego w latach 1910-1936. W podobny sposób koronowani był król Jerzy VI (zm. 1952) i jego córka,
obecnie panująca królowa Elżbieta II.

Ewelina Tobiasz  ATT Investments Europe -Ewelina Tobiasz Inwestycje

UDOSTĘPNIJ TEN WPIS

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.